Jak zabezpieczyć ogród przed kretami? Nie robiąc im krzywdy!

Patrycja

Ogród

28.05.2021 19:14

Jak zabezpieczyć ogród przed kretami? Nie robiąc im krzywdy!

Każdy właściciel ogrodu lub działki chce zabezpieczyć to miejsce przed szkodnikami. Dowiedz się, jak zabezpieczyć ogród przed kretami? Poznaj skuteczne rozwiązania!

Zdjęcie Jak zabezpieczyć ogród przed kretami? #1

Krety- koszmar ogrodników

Te niewielkie zwierzątka są prawdziwym koszmarem ogrodników. Choć nie jedzą roślin, to stanowią zagrożenie dla trawnika i grządek z kwiatami i warzywami. Krety kopią pod ziemią długie tunele, których łączna długość może wynosić od 100-200 m, aż do 1 km!

W czasie podziemnych prac bardzo często uszkadzają korzenie roślin, a na powierzchni tworzą nieestetyczne kopce, które mogą zrujnować trawniki i rabaty. Dlatego wiele osób chce pozbyć się tych szkodników ze swojego ogrodu.

Jak odstraszyć krety?

Pamiętaj, że krety w Polsce objęte są częściową ochroną. Na dodatek zjadają robaki i uciążliwe szkodniki, żyjące pod ziemią. Zatem nie możesz ich w żaden sposób krzywdzić, a jedynie wypłoszyć lub odstraszyć od swojego ogrodu, czy działki.

Zdjęcie Jak zabezpieczyć ogród przed kretami? #2

Jak zabezpieczyć ogród przed kretami? Poznaj sposoby!

Siatka przeciw kretom

Siatka przeciw kretom to proste i skuteczne rozwiązanie ochrony ogrodu lub działki. Dzięki niej nie dopuścisz kretów do swojego ogrodu. Siatki układane są pod trawnikiem lub rabatami kwiatowymi i warzywnymi. Stanowią skuteczną zaporę dla kretów, ale nie przeszkadzają wzrostowi roślin.

Montaż siatki jest łatwy i jesteś w stanie założyć ją samodzielnie. Układa się ją na głębokości ok. 10 cm pod trawnikiem i ok. 30 cm pod rabatami i mocuje specjalnymi kołkami. Możesz też założyć pionową siatki przeciw kretom i wkopać ją dookoła ogrodu, na głębokości około 70-80 cm.

Odstraszające zapachy

Innym sposobem na odstraszenie kretów z podwórka jest użycie zapachów, których nie lubią. Wokół norek rozłóż ząbki czosnku, spleśniałe skórki cytryny, niedopałki po papierosach lub użyj specjalnych preparatów chemicznych.

Zdjęcie Jak zabezpieczyć ogród przed kretami? #3

Odstraszające dźwięki

Możesz spróbować odstraszyć krety dźwiękami, których nie znoszą. Nie lubią pewnych dźwięków, wibracji i drgań, dlatego możesz zamontować w ogrodzie lub na działce specjalne odstraszacze. Łatwiejszym i równie skutecznym sposobem jest wbicie w ziemię metalowych prętów i umieszczenie na ich końcach aluminiowych puszek po napojach. Gdy wiatr będzie nimi poruszał, będą wydawać dźwięki odstraszające szkodniki.