Czy linie lotnicze będą nas ważyć?

Patrycja

Newsy

27.05.2021 17:16

Czy linie lotnicze będą nas ważyć?

Czy linie lotnicze będą ważyć pasażerów przed lotem? Być może czekają nas zmiany jeszcze przed wakacjami. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, ponieważ okazuje się, że dotychczasowe dane używane przez linie lotnicze do uśredniania masy osób, są mocno nieaktualne.

Zdjęcie Czy linie lotnicze będą nas ważyć? #1

Czy linie lotnicze będą ważyć pasażerów przed lotem?

Federalna Agencja Lotnictwa, amerykański organ nadzorujący ruch samolotów, chce wprowadzić w życie pewien kontrowersyjny pomysł. Chodzi o ważenie pasażerów przed lotem. 

Skąd ta decyzja?

Wszystko w trosce o bezpieczeństwo pasażerów w czasie lotu, ponieważ agencja obawia się, że maszyny mogą być przeciążone.  Chodzi przede wszystkim o zapewnienie lepszej stabilności i dobrej sterowności samolotów. Dane te pozwalają oszacować właściwe rozmieszczenie ciężaru na pokładzie.

Zaktualizowanie danych, dotyczących średniego obciążenia samolotu na różnych trasach ma także sprzyjać oszczędnościom. Dzięki temu przewoźnicy mogliby tankować odpowiednią ilość paliwa.

Zdjęcie Czy linie lotnicze będą nas ważyć? #2

Nieaktualne dane

Do tej pory komercyjne linie opierały się na danych szacunkowych. Jak podaje serwis Dzień Dobry TVN, linie lotnicze zakładały, że przeciętny pasażer waży około 77 kg latem i 79 zimą.

Jednak okazało się, że dotychczasowe liczby używane przez linie lotnicze do uśredniania masy osób, są mocno nieaktualne. Aktualnie powinno się zakładać, że kobiety ważą 81 kg latem i 84 kg zimą, a mężczyźni 90 kg latem i 92 kg zimą.  Wszystko to związane jest z rosnącym problemem otyłości, zwłaszcza w USA. Wskaźnik otyłości w tym kraju wynosi 42,2% społeczeństwa!

Jak ma wyglądać procedura?

Federalna Agencja Lotnictwa zaleca, aby dane były aktualizowane co trzy lata i należy sprawdzać wagę co najmniej 15% pasażerów. Pomiary mają odbywać się w specjalnie wyznaczonym miejscu na lotnisku, ich wyniki mają pozostać poufne. Każdy pasażer ma mieć także prawo do odmowy udziału w badaniu. Wtedy ważona ma być kolejna losowo wybrana osoba.

Zdjęcie Czy linie lotnicze będą nas ważyć? #3

Zmiany jeszcze przed wakacjami?

Amerykańskie linie lotnicze poważnie rozważają wprowadzenie tego pomysłu w życie i to być może już w niedługim czasie. Zmiany mogą wejść w życie jeszcze przed wakacjami.