Jaka pogoda czeka nas w czerwcu?

Katarzyna
Newsy
26.05.2021 18:02
Jaka pogoda czeka nas w czerwcu?

Czerwiec to miesiąc, kiedy większość z nas myśli już o wakacjach i urlopie. Podpowiadamy, więc jakiej pogody możemy spodziewać się w czerwcu.

Zdjęcie Jaka pogoda czeka nas w czerwcu? #1

Czerwiec czas wakacji 

Czerwiec to czas, kiedy piękna wiosna przeobraża się w jeszcze piękniejsze lato. Wiele osób zaczyna już powoli planować tegoroczne wakacje oraz rozpisywać plany na ciepłe czerwcowe dni. Grill u znajomych, wieczorne spacery czy wyjście na rower musi iść w parze z odpowiednią pogodą, aby były udane. Coraz większa ilość słońca zachęca do robienia wakacyjnych planów oraz spontanicznych wyjazdów. Osoby pracujące muszą tak rozplanować swój urlop, aby uzyskać na niego zgodę od przełożonego. Oprócz zgody pracodawcy ważnym czynnikiem jest również dobra pogoda, ponieważ szkoda brać urlopu, aby później siedzieć w domu, ponieważ pogoda nie będzie zachęcać do wyjścia na dwór.

Prognoza od IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał wstępną prognozę pogody, jaką będzie w czerwcu. Według ekspertów możemy się spodziewać słonecznych dni, podczas których temperatura powietrza będzie wyższa niż średnia z wcześniejszych lat. W większej części Polski czeka nas wysoka temperatura, a jedynie na północy kraju termometry będą wskazywać wartości, które mieszczą się w dotychczasowej normie. W takim wypadku Suwalszczyzna, Warmia i Mazury, Kujawy, Pomorze i Pomorze Zachodnie nie będzie miejscem, gdzie będzie dokuczał nam upał.

Opady w czerwcu

Jeśli chodzi o opady, to właśnie w północnej części Polski będzie ich sporo, przez co powietrze będzie wilgotne. Deszcze będą tam padać częściej niż w poprzednich latach, więc wakacje nad morzem w czerwcu nie obejdą się bez parasolki. Ekspertyzy te opierają się na prognozach wieloletnich z lat 1981-2010. Prognozuje się wtedy dany miesiąc na podstawie danych zebranymi z wyżej wspomnianego okresu. Wartości średniej miesięcznej temperatury oraz miesięcznej sumy opadów 30-letniego okresu dzieli się na 3 grupy, gdzie od 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy". Wartości powyżej normy oznaczają więc, że czerwiec będzie bardziej ciepły lub wilgotny w odniesieniu do co najmniej 20 takich miesięcy w latach 1981-2010.

Zdjęcie Jaka pogoda czeka nas w czerwcu? #2

Tylko prognoza 

Pogoda podawana przez IMGW jest jednak tylko prognozą i nie należy brać jej za „pewnik”. Mogą się więc zdarzyć opady czy burze, mimo że wcześniej nie było takiej informacji. Pogody długoterminowe są trudniejsze do przywidzenia, ponieważ są opracowywane na podstawie modeli i zmiennych, więc nie należy w nie wierzyć na 100%. Im dłuższą prognozę sprawdzamy, tym większa możliwość, że ulegnie ona zmianie.