Zmiana nazwiska po ślubie to ważna decyzja. W Polsce kobiety zgodnie z tradycją zazwyczaj przyjmują nazwisko męża lub decydują się na połączenie dwóch nazwisk. rzadziej decydują się na pozostanie przy swoim panieńskim nazwisku. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania. Z jakimi formalnościami wiążę się zmiana nazwiska po ślubie?
Zmiana nazwiska po ślubie- tak czy nie?
Nazwisko męża
Kobiety w Polsce po ślubie zazwyczaj przyjmują nazwisko męża. Uważają, że tak wypada zgodnie z tradycją. Według nich daje to poczucie wspólnoty małżeńskiej i silnej więzi między partnerami.
Podwójne nazwisko
Część pań decyduje się też na połączenie dwóch nazwisk. Decyzja kobiety, by nosić podwójne nazwisko jest swego rodzaju kompromisem. Zachowuje część swojej tożsamości, ale podkreśla założenie nowej rodziny i tworzenie wspólnoty z mężem.
Pozostanie przy swoim nazwisku
Jednak w obecnych czasach zmiana nazwiska po ślubie nie jest już taka oczywista, jak kiedyś. Coraz więcej kobiet decyduje się zachować swoje dotychczasowe nazwisko. Robią to z różnych powodów: są do niego przywiązane, stanowi część ich tożsamości, dorobku zawodowego lub są dzięki niemu znane.
Mężczyźni stosunkowo rzadko podejmują decyzję o zmianie swojego nazwiska. Wiąże się to dla nich z kwestią honoru. Zazwyczaj pozostają przy swoim nazwisku i nie biorą pod uwagę tego, by przyjmować nazwisko żony.
Zmiana nazwiska po ślubie- jakie formalności trzeba załatwić?
Zmiana nazwiska po ślubie wiąże się z wymianą wszystkich dokumentów. Po ślubie musimy niezwłocznie wymienić dowód osobisty, paszport i prawo jazdy.
Wniosek o wymianę dowodu składamy w terminie 14 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa.
Wniosek o wymianę prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego składamy w terminie 30 dni. Podobnie wygląda sytuacja przy wniosku o wymianę paszportu.
W ciągu 7 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa powinniśmy zaktualizować swoje dane w Urzędzie Skarbowym oraz w ZUS-ie, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą.
To nie wszystko, ponieważ po ślubie musimy o tym fakcie poinformować wiele instytucji: pracodawcę, bank, uczelnie, operatora sieci komórkowej, energii, gazu itd.
Ze zmianą nazwiska wiąże się zatem wycieczka po wielu urzędach i instytucjach w celu załatwienia wszystkich formalności.