Program Babcia Plus. Czy czeka nas nowe świadczenie dla seniorów?

Patrycja
Dofinansowania
11.05.2021 17:02
Program Babcia Plus. Czy czeka nas nowe świadczenie dla seniorów?

Rząd rozważa wprowadzenie nowego programu świadczeń dla seniorów. Babcia Plus ma forma wsparcia dziadków za opiekę nad wnukami. Wszystko to, aby zachęcić Polki do rodzenia dzieci.

Zdjęcie Program Babcia Plus. Czy czeka nas nowe świadczenie dla seniorów? #1

Program Babcia Plus- na czym to polega?

Program Babcia Plus ma być nową formą wsparcia dziadków za opiekę nad wnukami. To pieniężne świadczenie dla seniorów funkcjonuje już na Węgrzech i teraz ma szansę pojawić się także w Polsce.

Na Węgrzech świadczenie to pozwala dziadkom przejąć opiekę nad dziećmi, w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia. Dzięki temu rodzice mogą zdecydować, czy mama wraca do pracy. Wtedy przekazuje swój zasiłek na babcię lub dziadka, którzy w tym czasie będą opiekować się jej dziećmi. W tym kraju wysokość zasiłku jest uzależniona od pensji rodzica i wynosi maksymalnie 3 tysiące złotych.

Czy czeka nas nowe świadczenie dla seniorów?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg uważa, że to rozwiązanie jest warte rozpatrzenia i można by je wprowadzić w Polsce. Program Babcia Plus miałby być wzorowany na dotychczasowym 500 plus. Według PiS-u program miałby być alternatywą dla żłobków i przedszkoli. Jego celem byłoby też zachęcenie matek do powrotu na rynek pracy. 

Zdjęcie Program Babcia Plus. Czy czeka nas nowe świadczenie dla seniorów? #2

Warunki programu Babcia Plus- wiele pytań

Program polegałby na przejęciu zasiłku macierzyńskiego przez babcię lub dziadka. Niestety w zamian seniorzy nie mogliby łączyć świadczenia z inną pracą zarobkową, ani pobierać emerytury. Jak na razie nie znane są konkrety, czy od świadczenia odprowadzane byłyby składki i czy okres pobierania zasiłku wliczałby się do stażu pracy, a także czy świadczenie ma być ograniczone tylko do dziadków dziecka.

Nie wiadomo, czy takie świadczenie dla dziadków byłoby finansowo opłacalne i jak odbiłoby się na emeryturach. Wciąż pozostaje wiele pytań. Na razie czekamy na więcej konkretnych informacji na temat programu.

Zdjęcie Program Babcia Plus. Czy czeka nas nowe świadczenie dla seniorów? #3

Najniższy wskaźnik urodzeń w Polsce

Program Rodzina 500+ został wprowadzony w celu poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. Niestety po pięciu latach funkcjonowania, nie wpłynął na większą liczbę urodzeń w naszym kraju. Co gorsza poziom dzietności spadł. Według statystyk GUS w zeszłym roku w Polsce przyszło na świat 355 tysięcy dzieci, natomiast zmarło aż 505,7 tysięcy osób. Oznacza to, że suma urodzeń jest najniższa od drugiej wojny światowej, z kolei suma zgonów najwyższa.

Z tego powodu Rząd szuka nowych rozwiązań i rozważa wprowadzenie kolejnych świadczeń dla rodzin. Program Babcia Plus miałby być jedną z nowych propozycji.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną