Polacy za likwidacją 500+?

Patrycja

Lifestyle

21.07.2020 17:31

Polacy za likwidacją 500+?

Z badań wynika, że aż 40% Polaków jest przeciwko programowi 500+. Główny cel programu, czyli zwiększenie dzietności nie został osiągnięty. Liczba urodzeń w poprzednim roku wręcz spadła. Czy czeka nas likwidacja rządowego programu? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Polacy za likwidacją 500+? #1

Cele programu 500+

Program 500+ jest finansowym wsparciem rodzin, wprowadzonym przez PiS w 2016 roku. Miał poprawić sytuację materialną polskich rodzin, ograniczyć ubóstwo i przyczynić się do wzrostu liczby urodzeń. Od 1 lipca 2019 świadczenie przysługuje na każde dziecko, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez kryterium dochodowego rodziny. Czy cele programu zostały zrealizowane? Jak się okazuje, nie do końca.

Program 500+ podzielił Polaków

Rządowy program od momentu wprowadzenia, aż do tej pory, wzbudza skrajne emocje wśród Polaków. Aż 2/3 z nich opowiada się za jego reformą, a 40% uważa, że program powinien zostać zlikwidowany, ponieważ nie spełnia swojej podstawowej roli. Opinie wśród społeczeństwa są podzielone, a świadczenie wywołuje sporo kontrowersji.

Niezrealizowane cele

Program miał się przyczynić do wzrostu dzietności w Polsce, jednak założenie to nie zostało spełnione. W ubiegłym roku liczba urodzeń spadła. Ze względu na podwyżki i gwałtowny wzrost cen w sklepach, świadczenie nie przynosi takiego efektu, jak w chwili wprowadzenia programu.

Zdjęcie Polacy za likwidacją 500+? #2

Czy program 500+ zostanie zlikwidowany?

Jak na razie wiadomo, ze okres rozliczeniowy programu Rodzina Plus trwa do 2021 roku. Co potem nas czeka? To na razie jedna wielka niewiadoma. Wszystko zależy od budżetu Państwa i decyzji PiS.

Na razie programy będą utrzymane

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że w tym i następnym roku, nie będą wprowadzane żadne dodatkowe świadczenia pieniężne dla Polaków. Dotychczasowa pomoc dla rodzin będzie rozliczana w formie usług, a nie wypłaty środków pieniężnych. Jednak wszystkie obowiązujące aktualnie programy Plus zostaną na razie utrzymane.