Koperty weselne pod lupą fiskusa! Kiedy musimy zapłacić podatek?

Katarzyna
Podatki
03.09.2020 21:31
Koperty weselne pod lupą fiskusa! Kiedy musimy zapłacić podatek?

Przygotowania do ślubu i czas jego wyczekiwania jest jedyny w swoim rodzaju. Przyszli państwo młodzi muszą zadbać o wiele rzeczy, aby ich goście weselni czuli się komfortowo i dobrze bawili. Jak wiadomo urządzenie i zorganizowanie wesela, to spory wydatek, na jaki decydują się przyszli małżonkowie. Większość z nich liczy jednak, że koszty organizacji wesela zwrócą się poprzez prezenty w formie gotówkowej. Niestety w niektórych przepadkach małżonkowie będą zobligowani do zapłacenia podatku od prezentów ślubnych. Sprawdźcie, kiedy i od czego taki podatek trzeba zapłacić!

Zdjęcie Podatek od prezentów ślubnych. Sprawdź, od czego musisz zapłacić podatek! #1

Kiedy trzeba zapłacić podatek od otrzymanej darowizny?

Prawo dotyczące spadków i darowizn w Polsce dokładnie określa, kto musi przekazać do Urzędu Skarbowego podatek od otrzymanej darowizny, która jest prezentem ślubnym. W tym wypadku ważne jest, od kogo otrzymało się darowiznę oraz w jakiej wysokości.

Nie jest to żaden straszak na młodych małżonków, tylko faktyczny obowiązek podatkowy. Urząd Skarbowy ma swoje sposoby na sprawdzenie, czy taki podatek powinien zostać uiszczony, czy nie.

Według polskiego prawa darczyńcy dzielą się na trzy grupy podatkowe. 

Pierwsza grupa podatkowa

Według polskiego prawa darczyńcy dzielą się na trzy grupy. Pierwszą z nich jest najbliższa rodzina obdarowanego, czyli rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, pradziadkowie, prawnuki, pasierbowie, macocha oraz ojczym.

Od tych osób limit darowizn zwolnionych z opodatkowania jest najwyższy i wynosi 9637,00 zł. Jeśli suma darowizn w ciągu 5 lat od którejś z tych osób nie jest większa niż wspomniany limit, to nie podlegają one opodatkowaniu.

Zwolnieniu mogą jednak podlegać darowizny wyższe niż 9637,00 zł. Warunkiem jest jednak poinformowanie o otrzymaniu takiej darowizny właściwego Urzędu Skarbowego w przeciągu pół roku od jej otrzymania poprzez złożenie odpowiedniego druku. Ważne jest, aby takie przekazanie środki pieniężne były udokumentowane np. poprzez wyciąg bankowy lub przekaz pocztowy. Dzięki temu Urząd Skarbowy będzie miał dowód, który przyśpieszy proces zwalniania nas z podatku.

Zdjęcie Podatek od prezentów ślubnych. Sprawdź, od czego musisz zapłacić podatek! #2

Druga grupa podatkowa

Do drugiej grupy darczyńców zaliczają się dalsi krewni, czyli zstępni rodzeństwa (np. wnuków siostry lub dzieci brata), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa oraz rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków oraz małżonkowie innych zstępnych, czyli np. żonę wnuka.

Darowizny od tych osób, które zostały nam przekazane w ciągu 5 lat i które nie są wyższe niż 7276,00 zł, nie podlegają opłacie podatkowej. Po przekroczeniu ww. limitu podatek naliczany jest od powstałej nadwyżki.

Trzecia grupa podatkowa

Do ostatniej 3 grupy darczyńców kwalifikują się wszystkie pozostałe osoby nieujęte we wcześniejszych grupach. Jeśli od któreś z tych osób otrzymacie w ciągu 5 lat, nie więcej niż 4902,00 zł to darowizny te nie podlegają opodatkowaniu. Podatek natomiast będzie dopiero naliczany od powstałej nadwyżki.

Zdjęcie Podatek od prezentów ślubnych. Sprawdź, od czego musisz zapłacić podatek! #3Kary za zaniechanie obowiązku

Jeśli zakupy świeżych małżonków będą finansowane z darowizn, które nie zostały zgłoszone do Urzędu Skarbowego, wtedy może on nałożyć na państwa młodych podatek karny w wysokości 20% kwoty niezgłoszonych wcześniej darowizn. Gdy wesele jest finansowane przez rodziców nowożeńców, warto to ich dane wpisywać na umowach z usługodawcami weselnymi. Wtedy państwowa instytucja będzie wiedziała, że to nie młoda para opłacała te usługi.

Dopełnienie formalności

Jeśli otrzymana darowizna nie kwalifikuje się do objęcia jej podatkiem, wtedy mamy 6 miesięcy na zgłoszenie otrzymania takiej darowizny. Gdy otrzymane pieniądze przekraczają jednak ustawowy limit, wtedy mam tylko 30 dni od dnia ich otrzymania na zgłoszenie tego do Urzędu Skarbowego.

Wysokość podatku od danej darowizny jest określana na podstawie wartości prezentu, przynależności darczyńcy do danej grupy podatkowej oraz wysokości nadwyżki nad ustawowy limit. Urząd Skarbowy informuje o wysokości podatku, dopiero po złożeniu odpowiednich dokumentów przez osobę obdarowaną.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną