Jak sprawdzić, czy szybkość naszego Internetu zgadza się z umową?

Jak sprawdzić, czy szybkość naszego Internetu zgadza się z umową?

Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Jak więc sprawdzić, czy jego prędkość zgadza się z umową? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy szybkość naszego Internetu zgadza się z umową? #1

XXI wiek 

Osoby urodzone w XX wieku rozwijały się wraz z rozwojem Internetu, więc dla nich nie jest to coś bez czego nie można się obejść. Wiele osób musiało się też nauczyć korzystania z komputera czy Internetu, ponieważ tego wymagała ich praca. Dziś bez Internetu czujemy się jak „bez ręki”, ponieważ nauczyliśmy się na nim polegać i wyszukiwać w nim informacje. Dziś większość społeczeństwa posiada telefony komórkowe z dostępem do Internetu. Firmy, które oferują usługi telekomunikacyjne, również prześcigają się w swoich ofertach i proponują coraz to nowesze usługi, pakiety i rozwiązania.

Połączenie internetowe 

Dostęp do Internetu możemy uzyskać poprzez sieć Wi-Fi lub dzięki podłączeniu urządzenia przez kabel do gniazdka internetowego. To drugie rozwiązanie wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania, przeciągnięcia kabli oraz dobrego umiejscowienia urządzeń RTV. Internet udostępniany przez sieć Wi-Fi jest wygodniejszy, aczkolwiek jego prędkość jest słabsza w porównaniu do łącza kablowego.

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy szybkość naszego Internetu zgadza się z umową? #2

Dostęp do Internetu 

Dziś praktycznie w każdym domu mamy dostęp do Internetu. Sygnał jest rozsyłany poprzez sieć Wi-Fi lub przez kabel. Firmy oferują różne oferty, które różnią się między sobą prędkością Internetu, okresem zawarcia umowy oraz ceną. Określając prędkość Internetu w umowie, dostawca powinien się z tego podpunktu wywiązać. Można łatwo sprawdzić, czy dostawca nas nie oszukuje i nie dostarcza nam „wolniejszego” Internetu.

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy szybkość naszego Internetu zgadza się z umową? #3

Strona Speedtest.net

Prędkość Internetu można sprawdzić poprzez stronę SpeedTest.net/pl, która mierzy prędkość danych przesyłu. Znając tę wielkość, możemy złożyć reklamację u swojego dostawcy usług telekomunikacyjnych, w związku z niezgodnością oferowanej usługi. Operatorzy są zobligowani do podawania w umowach minimalnych i maksymalnych prędkości transmisji danych. Taki zapis wymusza na nich prawo unijne.

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy szybkość naszego Internetu zgadza się z umową? #4

Prosty test

Wykonanie testu jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć komputer poprzez kabel do urządzanie dostawcy i wejść na stronę SpeedTest.net/pl. Pojawi się wtedy strona, na której można wykonać test szybkości przesyłów danych przez obecnego operatora. Ważne jest, aby test został przeprowadzony w „oparciu” o połączenie przez kabel, a nie sieć Wi-Fi.

Katarzyna

true

Polecane