Problem z Internetem wiążący się z niską rozdzielczością filmów oraz wolnym ładowaniem stron może być sygnałem, że ktoś kradnie nam Wi-Fi. Wyjaśniamy, jak to sprawdzić.
Sygnały, że ktoś kradnie nam Wi-FI
Pierwszym sygnałem, świadczącym o tym, że ktoś podkrada nam Wi-Fi i korzysta z naszej sieci może być duży skok w wykorzystywaniu przesyłania danych. Aby to zweryfikować, należy wejść w ustawienia telefonu, a następnie w zużycie transferu. Jeżeli w porównaniu do wcześniejszych okresów zauważyliśmy dużą różnice, to jest to znak, że ktoś ewidentnie korzysta z naszej sieci.
Kolejnym sygnałem jest nagłe spowolnienie w ładowaniu stron oraz niższa jakość odtwarzanych filmów. Istnieje jednak sposób, aby sprawdzić jakie urządzenia są połączone z naszym Wi-Fi.
Kto korzysta z naszego Wi-Fi?
Aby dowiedzieć się kto korzysta z naszej sieci możemy to sprawdzić na dwa sposoby:
1.Zalogować się do konfiguratora Wi-Fi
Aby to zrobić, należy wpisać w przeglądarkę IP naszego urządzenia, następnie wejść w zakładkę “Sieć i Internet” w tym miejscu w szczegółach urządzenia trzeba odszukać “Adres IPv4”. Odnaleziony numer wklejamy w przeglądarkę i musimy się zalogować. Kolejnym krokiem jest otwarcie zakładki „Lista połączonych urządzeń". W ten sposób dowiemy się, czy ktoś korzysta z naszej sieci.
2. Skanowanie Wi-Fi za pomocą aplikacji.
Po jej zainstalowaniu oprogramowanie automatycznie wyszuka, czy z naszej sieci korzysta ktoś jeszcze.
Bezpieczeństwo
Aby, na przyszłość zapobiec kradzieży Wi-Fi musimy pamiętać o odpowiednim haśle. Najlepsze hasło to takie, które składa się co najmniej z 8 znaków i zawiera dużą literę, cyfrę oraz znak specjalny.
Możemy również na samym początku po instalacji sieci ustawić ją jako niewidoczną. Potencjalny haker nie zobaczy wtedy naszego urządzenia. W przypadku, jeśli ktoś już kradnie nam Wi-Fi możemy dodać to urządzenie na tzw. “czarną listę”.
Konsekwencje kradzieży
Warto podkreślić, że za kradzież Wi-Fi grożą następujące kary:
“Za korzystanie z niezabezpieczonej sieci bez zgody właściciela grozi nawet do 2 lat więzienia. Niezgodna z polskim prawem jest nawet jednorazowa próba połączenia czy dostęp wyłącznie do części systemu informatycznego.” - systel.pl