Jak sprawdzić, czy Twoje dane wyciekły do Internetu?

Patrycja

Styl życia

09.01.2022 18:59

Jak sprawdzić, czy Twoje dane wyciekły do Internetu?

Wiesz co robić, gdy Twoje dane wyciekają do Internetu? Jak to sprawdzić? Poznaj niezawodny sposób z TikToka! Dowiedz się, jak chronić się przed kradzieżą danych i oszustwem w sieci.

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy Twoje dane wyciekły do Internetu? #1

Jak sprawdzić, czy Twoje dane wyciekły do Internetu?

Znany TikToker @oskarlitwin przedstawia sposób na sprawdzenie tego, czy Twoje dane wyciekły do Internetu. Dzięki niemu upewnisz się, czy jesteś bezpieczny w sieci.

Jak to zrobić? To bardzo proste!

Wejdź na stronę www.haveibeenpwned.com. W wyszukiwarce wpisz swój adres mailowy lub numer telefonu.

Jeśli widzisz kolor czerwony to mamy złą wiadomość. Twoje dane wyciekły do Internetu i mogły zostać wykorzystane przez oszustów! Natomiast kolor zielony oznacza, że jesteś bezpieczny!

Jak się chronić swoje dane w Internecie?

Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek!

  1. Nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi, podczas logowania do ważnych serwisów, np. bankowości internetowej. Cyberprzestępcy mogą przeglądać aktywność internetową użytkowników, a nawet przechwycać loginy i hasła za pomocą odpowiedniego oprogramowania.
  2. Zawsze bądź ostrożny, podczas przeglądania skrzynki mailowej i wiadomości od nieznanych nadawców.
  3. Nie otwieraj żadnych linków ani nie pobieraj plików, pochodzących z nieznanych źródeł. Pod żadnym pozorem nie odpowiadaj na takie wiadomości.
  4. Jeśli jakaś strona internetowa wydaje się podejrzana lub dziwnie się zachowuje, jak najszybciej z niej wyjdź.
  5. Uważaj na wiadomość z przekierowaniem do płatności internetowych. Nie odpowiadaj na wiadomości z pytaniami o dane do logowania lub dane konta bankowego.
  6. Nie podawaj swoich danych osobowych osobom trzecim. Nie udostępniaj publicznie swojego imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, a ni co gorsza numeru dowodu, PESEL-u lub danych do konta bankowego.
  7. Nie podawaj nikomu swoich haseł do stron internetowych i portali społecznościowych. Dla bezpieczeństwa, raz na jakiś czas zmieniaj hasła.
  8. Używaj wielu haseł do logowania. Twórz tzw. bezpieczne hasła składające się co najmniej z 6-8 znaków, w tym dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
  9. Na swoim komputerze, tablecie i smartfonie zainstaluj skuteczny program antywirusowy. Pomoże wyłapać wiadomości będące spamem i próbą oszustwa.