Co jeść, aby szybko wytrzeźwieć? Poznajcie kilka propozycji!

Katarzyna
Dieta i żywienie
29.12.2020 19:14
Co jeść, aby szybko wytrzeźwieć? Poznajcie kilka propozycji!

Sylwester już za pasem i choć nie spędzimy go w taki sposób jak w latach wcześniejszych, to na pewno nie pójdziemy spać. Zawsze można wybrać się do znajomych, gdzie w domowym zaciszu będziemy świętować nadejście nowego roku. Należy jednak pamiętać o obecnych zasadach epidemicznych oraz najnowszych obostrzeniach w związku z epidemią koronawirusa. Zakrapiana impreza sprawia, jednak że na drugi dzień nie czujemy się w pełni sił. Co jeść a czego unikać będąc „na kacu”? Dowiecie się z poniższego artykułu!

Negatywne skutki 

Wypicie sporej ilości alkoholu powoduje, że na drugi dzień nasz organizm nie czuje się najlepiej. Mamy mdłości, boli nas głowa i najczęściej jesteśmy nadwrażliwi na różne bodźce. Organizm potrzebuje sporo czasu, aby pozbyć się alkoholu z organizmu i powrócić do swojego normalnego funkcjonowania. Istnieją jednak sposoby, aby mu w tym pomóc i szybciej zminimalizować nieprzyjemne skutki picia napojów procentowych. Poznajcie je z poniższego artykułu.

Nawadnianie organizmu

Picie alkoholu powoduje, że nasz organizm bardzo szybko traci wodę, przez co jest odwodniony. Na drugi dzień naszym zadaniem jest więc dostarczanie mu wody i przeróżnych napojów. Nawodniony organizm lepiej poradzi sobie z „przetrawieniem” alkoholu i sprawi, że ból głowy minie szybciej. Po całonocnej imprezie przed pójściem spać poleca się wypić szklankę wody niegazowanej, aby wcześniej uzupełnić niedobór wody w naszym ciele. Możemy do niej dodać cytrynę, która ma działanie przeciwzapalne i wspomaga pracę wątroby.

Zdjęcie Co jeść, aby szybko wytrzeźwieć? Poznajcie kilka propozycji! #1

Posiłek to podstawa

Pomimo mdłości i braku chęci do jedzenia, powinno się zjeść posiłek po przebudzeniu. Dzięki temu zyskamy energię na resztę dnia oraz pobudzimy organizm do pracy. Posiłek powinien być syty, ale nie obfity, aby później nie „leżał” nam na żołądku. Fast foody i dania gotowe, zamiast nas pobudzić tylko dodatkowo obciążą naszą wątrobę, która i tak ma dużo pracy. Lepiej postawić na jajecznicę lub sycący omlet.

Soki z warzyw i owoców

Nawadnianie organizmu to nie tylko picie wody. Możemy pić również przeróżne soki, które dodatkowo mają w sobie wiele witamin i wartości odżywczych. Nie musimy się ograniczać tylko do soków owocowych, ponieważ warzywne też mają w obie potrzebne składniki. Sok z pomidorów uzupełni niedobory potasu i magnezu a ten z kiszonych ogórków odbuduje naszą florę jelitową.

Zdjęcie Co jeść, aby szybko wytrzeźwieć? Poznajcie kilka propozycji! #2

Zimny prysznic

Zimny prysznic na pewno poleca się odważnym osobom, ponieważ mało kto z nas po całej nocy imprezowania woli chłodny prysznic od tego ciepłego. Taki sposób kąpieli na pewno szybko nas obudzi i pobudzi do życia, jednak nie wpłynie na szybkość pozbywania się alkoholu z organizmu.

Zrezygnuj z…

Na drugi dzień najlepiej jest zrezygnować lub ograniczyć wszelkie używki takie jak kawa, herbata czy papierosy. Spowodują one tylko mocniejsze odwodnienie organizmu i nasze wysiłki pójdą na marne. Powiedzenie „klin klinem” też nie jest właściwym sposobem na kaca. Na drugi dzień lepiej zrezygnować z picia piwa czy drinków, ponieważ wtedy nadal obciążamy naszą wątrobę i cały organizm „procentami”, które trzeba będzie „przetrawić”.

Zdjęcie Co jeść, aby szybko wytrzeźwieć? Poznajcie kilka propozycji! #3
Kluczowe Punkty
  • Sylwester to okazja do świętowania, ale pamiętajmy o zasadach epidemicznych i obostrzeniach.
  • Wypicie dużej ilości alkoholu może skutkować kacem, który objawia się bólem głowy, mdłościami i nadwrażliwością na bodźce.
  • Organizm potrzebuje sporo czasu, aby pozbyć się alkoholu.
  • Alkohol powoduje odwodnienie organizmu, dlatego ważne jest nawadnianie.
  • Posiłek po przebudzeniu daje energię na resztę dnia i pobudza organizm do pracy.
  • Wypicie soku z warzyw i owoców dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych witamin i wartości odżywczych.
  • Zimny prysznic może pomóc obudzić się, ale nie przyspiesza pozbywania się alkoholu z organizmu.
  • Ważne jest rezygnowanie z używek, takich jak kawa, herbata czy papierosy, które mogą prowadzić do odwodnienia.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną