Program "Ciąża+". O co w nim chodzi? Odpowiadamy!

Program "Ciąża+". O co w nim chodzi? Odpowiadamy!

Państwo wraz z Unią Europejską tworzą wiele programów, która mają na celu pomoc obywatelom danego państwa. Jednym z programów, które są dedykowane kobietom w ciąży, jest program "Ciąża+". A co w nim chodzi?

Zdjęcie Program "Ciąża+". O co w nim chodzi? Odpowiadamy! #1

Kobieta w ciąży

Kobieta w stanie błogosławionym to cud natury. Należy się nią odpowiednio zająć oraz otoczyć ją opieką, aby w spokoju donosiła zdrowe dziecko. Kobieta w ciąży myśli już nie tylko o sobie, ale również o dziecku, więc nie może narażać swojego zdrowia, gdyż wpłynie to pośrednio i na dziecko. Każda mama zastanawia się jakie leki może przyjąć w czasie błogosławionym, aby nie miały one negatywnych skutków ubocznych na płód. W ramach programu "Ciąża+" opublikowano listę leków, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie dziecka.

Klasyfikacja FDA

Przyszła mama, która pierwszy raz zaszła w ciążę powinna zapoznać się z wieloma poradnikami i opracowaniami, które dotyczą rozwoju dziecka w jej brzuchu. Jednym z tematów, w którym warto poszerzyć swoją wiedzę, jest lista leków i substancji, które mogą być stosowane w czasie ciąży. Najpopularniejszym podziałem substancji leczniczych, które mogą wpłynąć negatywnie na płód, jest klasyfikacja według FDA. Amerykańska Agencja Żywności i Leków wyróżnia w jej sferze sześć kategorii preparatów, które są oznaczone literami A, B, C, D, X oraz N.

Zdjęcie Program "Ciąża+". O co w nim chodzi? Odpowiadamy! #2

Kategoria A

W kategorii A znajdują się leki, które są najbezpieczniejsze dla maluszka w brzuchu matki. Badania wykluczyły ryzyko wystąpienia negatywnych skutków na płodzie podczas stosowania tych substancji.

Kategoria B

Kobieta w ciąży przyjmująca preparaty, które znajdują się w kategorii B, powinna być ostrożna, ponieważ nie ma wystarczających badań, które wykluczyłyby negatywne skutki. Te leki są co prawda testowane na zwierzętach, ale nie są sprawdzone na ludziach, dlatego ich przyjmowanie wymaga ostrożności i rozwagi.

Kategoria C

W grupie C znajdują się te leki, które szkodziły zwierzętom. W związku z tym nie przeprowadzano badań z ich udziałem na ludziach.

Zdjęcie Program "Ciąża+". O co w nim chodzi? Odpowiadamy! #3

Kategoria D

W przypadku substancji z grupy D istnieje ryzyko, że zaszkodzą one dziecku, jednak w krytycznych sytuacjach mogą one zostać przepisane przez lekarza, jeśli zdrowie i życie matki jest zagrożone.

Kategoria X

W tę grupę są wpisane leki, których bezwzględnie nie powinno się podawać kobietom w ciąży. Mają one szkodliwe działanie zarówno dla matki, jak i dla płodu.

Kategoria N

W tej grupie znajdują się leki, które nie zostały jeszcze przebadane pod względem wpływu na zdrowie matki i dziecka. Są więc to leki jeszcze niesklasyfikowane.

Program dla kobiet w ciąży

Leki, jakie może przyjmować kobieta w ciąży, są wykazane na liście, która została w tamtym roku opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Leki, które się tam znajdują, są po pierwsze bezpieczne dla kobiet ciężarnych, a po drugie są one całkowicie refundowane przez państwo w ramach programu "Ciąża+". Państwo stara się, aby każda kobieta w stanie błogosławionym miała dostęp do leków, za które nie będzie musiała płacić. Aby tak się stało, lekarz na wydawanej recepcie musi napisać symbol "C". Dzięki temu, jeśli na recepcie znajdzie się lek, który może być refundowany w ramach programu "Ciąża+" to pacjenta otrzyma go za darmo.

Zdjęcie Program "Ciąża+". O co w nim chodzi? Odpowiadamy! #4

Refundancja leków

Obecnie w ramach refundowanych leków z programu "Ciąża +" znajduje się 114 produktów. Znajdują się tam substancje, które są stricte związane z ciążą, a więc można tam znaleźć leki podtrzymujące ciążę, hormony tarczycowe, leki przeciwcukrzycowe, preparaty hipotensyjne oraz leki przeciwzakrzepowe. W tej grupie znajdują się też leki, które przepisuje się kobietom w ciąży, które mają objawy niewydolności szyjki macicy. Program ten nie ma dużego "stażu", dlatego warto poinformować o nim przyszłe mamy, aby wiedziały, że mają możliwość refundowania niektórych leków przepisywanych w trakcie ciąży.

Katarzyna

true

Polecane