Czy warto szczepić się na świnkę?

Patrycja
Zdrowie dziecka
26.02.2021 20:15
Czy warto szczepić się na świnkę?

Świnka nazywana także nagminnym zapaleniem ślinianek przyusznych jest jedną z chorób przeciwko, której możemy się zaszczepić. Szczepionka MMR to najlepszy sposób, by ochronić się przed rozwojem świnki, a także odry i różyczki. Czy warto? O tym dowiesz się z artykułu.

Zdjęcie Czy warto szczepić się na świnkę? #1

Świnka to choroba zakaźna, która najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym. Nie oznacza to jednak, że nie może wystąpić u osoby dorosłej. Do zakażenia  wirusem świnki dochodzi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni  kontakt ze śliną, krwią lub moczem chorej osoby.

Objawy

Początkowe objawy świnki przypominają przeziębienie lub grypę. Występuje niezbyt wysoka gorączka, ogólne rozbicie, brak apetytu. Jednak wraz z rozwojem choroby gorączka podnosi się nawet do 41 stopni, a ślinianki przyuszne boleśnie się powiększają, po jednej lub obu stronach.

Poza ostrym bólem towarzyszącym zapalaniu ślinianek pojawia się ból w okolicy żuchwy, ból przy otwieraniu ust, nagryzaniu, żuciu i przełykaniu. W jamie ustnej pojawia się zaczerwienienie i uczucie suchości. Pacjenci mogą odczuwać nadwrażliwość na kwaśne pokarmy.

Objawy te nasilają się przez 3-4 dni, ale zwykle nie utrzymują się dłużej niż 10 dni.

Powikłania

Świnkę zazwyczaj przechodzi się łagodnie, a powikłania częściej dotykają dorosłych niż dzieci.  Jednak jak każda choroba może dawać powikłania.  Najczęstsze jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jednak i ono ma łagodny przebieg i nie pozostawia następstw.

  U chłopców powyżej 12 roku życia i młodych mężczyzn  może wystąpić zapalenie jąder i najądrza. Pozostałe częste powikłania to  zapalenie trzustki i jajników.

Rzadziej obserwuje się utratę słuchu, zaburzenia rytmu serca,  zapalenie tarczycy, stawów, nerek, błędnika, spojówek, twardówki, rogówki, tęczówki i nerwu wzrokowego, a także grasicę, porażenie nerwu twarzowego i poronienia w pierwszym trymestrze ciąży.

Zdjęcie Czy warto szczepić się na świnkę? #2

Leczenie

Świnka zwykle przechodzi samoistnie, jak i wszystkie jej objawy. Jednak osoby chore powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy (świnka często mylona jest z toksoplazmozą, gronkowcem, kamicą  lub nowotworem ślinianki, reakcją alergiczną, zapaleniem stawu skroniowo-żuchwowego) i wykluczenia możliwych powikłań.

Leczenie obejmuje jedynie łagodzenie objawów. Pacjentom przepisuje się  leki przeciwbólowe i zaleca się robienie okładów w okolicach przyusznic. Ważne jest nawadnianie organizmu, lekka dieta i płukanie jamy ustnej. W przypadku powikłań konieczna jest zwykle hospitalizacja.

Jak można zapobiec śwince?

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed zakażeniem świnką jest wykonanie szczepienia. Szczepionka MMR jest wpisana w kalendarz Programu Szczepień Ochronnych. Chroni nie tylko przed świnką, ale tak przed odrą i różyczką. Szczepienia te są obowiązkowe dla dzieci w schemacie:

  • Szczepienia podstawowego w 13-15 miesiącu
  • Szczepienia uzupełniającego w 6 roku życia.

Dzieciom starszym pomiędzy 7, a 9 rokiem życia podanie drugiej dawki będzie wyrównywane poprzez szczepienie w 10 roku życia. Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce są zalecane także:

  • Osobom nieszczepionym przeciw odrze, śwince i różyczce w ramach Programu Szczepień Ochronnych w wieku dziecięcym,
  • młodym kobietom, zwłaszcza tym pracującym w środowiskach dziecięcych takich jak przedszkola, szkoły czy przychodnie,
  • młodym mężczyznom nieszczepionym w ramach Programu  Szczepień Ochronnych

Czy warto?

Świnka jest  bardzo popularna, która jednak za sprawą rozpowszechnionych szczepień występuje coraz rzadziej. Sama choroba może przebiegać bezobjawowo, jednak poza standardowymi objawami zakażenia może dawać także nieprzyjemne i niebezpieczne powikłania.

Szczepionka, chociaż nie chroni nas w 100%  przed zachorowaniem, za to sprawia, że przebieg choroby  jest łagodniejszy, a powikłania mało prawdopodobne. Mimo profilaktycznych szczepień mogą pojawić się pojedyncze przypadki zachorowań.

Ważne

Szczepionka nie powinna być podawana kobietom w ciąży. Po jej wykonaniu  zaleca się także wstrzymanie planowania ciąży przez co najmniej miesiąc.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną