Tak wygląda Twoja klatka wentylacyjna? Musisz to wiedzieć.

Tak wygląda Twoja klatka wentylacyjna? Musisz to wiedzieć.

W każdym domu jest klatka wentylacyjna. Pełni bardzo ważną funkcję, dlatego trzeba o nią odpowiednio dbać.

Zdjęcie Tak wygląda Twoja klatka wentylacyjna? Musisz to wiedzieć. #1

Przepływ powietrza

Każdy wie, że odpowiedni przepływ powietrza w domu czy mieszkaniu jest bardzo ważny. Dzięki temu nie dochodzi do wilgoci czy rozwijaniu się grzybów. Żeby w domu panowała odpowiednia cyrkulacja powietrza, to w niektórych miejscach montuje się kratki wentylacyjne. W mieszkaniach najczęściej są one umiejscowione w łazience oraz kuchni, a w domach można spotkać je również w kotłowniach i piwnicach.

Kratka wentylacyjna

Podstawowym zadaniem kratki wentylacyjnej jest oczyszczanie powietrza oraz jego odpowiednia cyrkulacja. Dzięki nim do pomieszczeń dopływa świeże powietrze, a wszelkie bakterie, grzyby czy brzydkie zapachy są z nich usuwane. Brak odpowiedniego przepływu powietrza może mieć negatywne skutki uboczne dla naszego zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio dba o kratki wentylacyjne, aby zamiast szkodzić, pomagały.

Wpływ na samopoczucie

Każdy z nas chce oddychać czystym powietrzem, jeśli jednak cyrkulacja powietrza w domu jest nieodpowiednia, a kratki wentylacyjne brudne i zapchane to może mieć to negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Brak dobrze działającej wentylacji może doprowadzić do zbyt dużej wilgotności w pomieszkaniu, a to prowadzi do rozwoju pleśni lub grzybów w mieszkaniu. Gdy z wentylacją jest coś nie tak, to możemy do razu zobaczyć, ponieważ jej złe działanie doprowadza zazwyczaj do:

- zaparowanych szyb w oknach,

- skraplającej się wody w oknach zimą,

- wilgoci w domu,

- brzydkiego zapach stęchlizny w powietrzu.

Zdjęcie Tak wygląda Twoja klatka wentylacyjna? Musisz to wiedzieć. #2

Czyszczenie kratki

Aby kratka wentylacyjna spełniała swoją funkcję, to musi być czysta. Zakurzona i zatłuszczona kratka nie spełni ich i dodatkowo nie wygląda zbyt dobrze. W związku z tym przy sprzątaniu powinno się wyczyścić również i ją. Można to zrobić przy pomocy zwykłego odkurzacza, który wciągnie zalegający na niej kurz i brud. Innym sposobem jest przemycie jej czystą i mokrą szmatką. Nie należy stosować do jej czyszczenia natomiast mocnych detergentów, które mogą ją zniszczyć lub odkształcić. Kratki wentylacyjne znajdujące się w kuchni mogą być nie dość, że zakurzone, to jeszcze oblepione tłuszczem. Z takim brudem odkurzacz sobie niestety nie poradzi. Istnieje jednak kilka sposobów, które przywrócą jej pierwotny kolor i wygląd.

Plastikowa kratka 

Gdy kratka jest zakurzona oraz zatłuszczona to na porządek należy ją odkręcić. Następnie nalać do miski ciepłej wody i dolać do niej płyn do mycia naczyń lub tabletkę do zmywarki. Taką brudną kratkę wrzucamy do tej ciepłej wody i zostawiamy na około pół godziny. Ciepła woda w połączeniu z płynem do mycia naczyń usunie tłuste zabrudzenia. Po upływie 30 minut można za pomocą gąbki jeszcze dokładniej wyczyścić kratkę. Trudno dostępne miejsca można doczyścić za pomocą patyczka do uszu lub małego pędzla do malowania ścian.

Metalowa kratka

Kratki wentylacyjne mogą również ulec odbarwieniu i takich zabrudzeń nie da się już usunąć. Plastikowych kratek nie powinno się czyścić za pomocą silnych detergentów, ponieważ mogą je odbarwić lub zniekształcić. Lepiej taką kratkę wymienić na nową. Łatwiejsze w czyszczeniu są natomiast kratki wykonane ze stali nierdzewnej. Są one odporne na silne środki czyszczące, bardziej wytrzymałe oraz można je myć w zmywarce.

Katarzyna

true

Polecane