Jak prać jeansy, by służyły nam przez lata?

Patrycja
Dom
03.03.2021 12:47
Jak prać jeansy, by służyły nam przez lata?

Każdy z nas ma w szafie swoje ulubione jeansy. Dowiedz się, jak o nie dbać, by służyły nam przez długie lata.

Krótka historia jeansów

Jeansy zaprojektowane były w XIX wieku przez Leviego Straussa w USA, początkowo jako spodnie robocze, przeznaczone dla farmerów i górników. Ze względu na swoją wytrzymałość, praktyczną stylistykę i atrakcyjny krój, zyskały światową popularność.

Obecnie niemal każdy z nas ma parę jeansów w swojej szafie. Te spodnie od lat nie wychodzą z mody i możesz połączyć je z mnóstwem dodatków, by wyglądać olśniewająco w swojej codziennej stylizacji.

Jak dbać o jeansy?

Prawdziwe jeansy są niemal niezniszczalne i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć nam przez wiele lat. Dowiedz się, jak czyścić jeansy, aby służyły nam jak najdłużej?

Zdjęcie Jak prać jeansy, by służyły nam przez lata? #1

Jak często prać jeansy?

Aby właściwie zadbać o jeansy, powinniśmy je prać jak najrzadziej. Może Cię to zaskoczyć, ale według producentów jeansów, w ogóle nie powinniśmy ich prać, a  w przypadku pojawienia się plam, jedynie miejscowo zapierać.

Pranie jeansów- najlepsze metody:

Pierwsze pranie

Z pierwszym praniem jeansów wykonanych z czystego materiału, bez elastycznych dodatków, powinniśmy powstrzymać się do momentu, aż dopasują się do kształtu naszego ciała.

Przygotowanie

Przed wrzuceniem spodni do pralki, sprawdźmy wszystkie kieszenie i zapnijmy suwaki oraz guziki. Warto wywrócić je na lewą stronę, w celu ochrony przed uszkodzeniami i zafarbowaniem. Pierz je w towarzystwie innych jeansów lub spodni o podobnym kolorze.

Zdjęcie Jak prać jeansy, by służyły nam przez lata? #2

Środki do prania

Według ekspertów, powinniśmy zrezygnować z proszków do prania, które mogą uszkodzić materiał. Znacznie lepiej sięgnąć po kapsułki lub żele, przeznaczone do ciemnych kolorów. Jeśli do prania dodamy nieco octu lub soli, to kolor naszych ulubionych jeansów będzie zachowany na dłużej.

Nie używaj płynu do płukania, ponieważ jeansy staną się bardziej podatne na odkształcenia

Temperatura prania

Jeansy należy prać w temperaturze maksymalnie 40°C, choć 30°C  będzie bardziej odpowiednie. W wyższej temperaturze mogą się odkształcić lub wyblaknąć.

Mrożenie jeansów

Niektórzy uważają, że zamiast prania jeansów, powinniśmy je mrozić. Niestety taki sposób czyszczenia spodni, nie zabije wszystkich zarazków i nie usunie trwale zapachów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną