Małe dzieci bardzo często są płaczliwe, marudne i kapryśne. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby w takiej sytuacji pomóc maluchowi i sobie. Poznaj sprawdzone metody!
Twoje dziecko wciąż płacze, marudzi i jęczy? Dlaczego tak się zachowuje?
Powodów marudzenia u dziecka jest wiele. Może być to zmęczenie, głód, pragnienie, zbliżająca się choroba, czy za duża ilość bodźców.
Oprócz tego małym dzieciom trudno jest dostosować się do powszechnie obowiązujących norm i zasad. Kosztuje je to wiele energii i wysiłku. Często w żłobku, przedszkolu, czy u dziadków zachowują się bez zarzutu, ale w domu wyładowują nagromadzone w ciągu dnia emocje i frustracje.
Dzieci zmieniają zachowanie przy rodzicach
Psychologowie tłumaczą, że wynika to z faktu, iż przy rodzicach dzieci mogą być w pełni sobą, czują się kochane, akceptowane i bezpieczne. Z tego powodu często zmieniają przy nich swoje zachowanie, stają się płaczliwe, marudne i kapryśne. Jęczą, stękają i urządzają histerie…
To ich sposób na komunikację i wyrażanie siebie
W ten sposób komunikują się z rodzicami. Okazują swoje emocje i potrzeby, z którymi nie potrafią sobie w inny sposób poradzić. Dzięki temu uchodzi z nich, nagromadzone przez cały dzień napięcie.
Małe dzieci nie potrafią w inny sposób powiedzieć, co czują i co się z nimi dzieje. Okazują to płaczem, złością i frustracją. To całkowicie normalne, że przy rodzicach dzieci dają upust temu wszystkiemu, co przeżywają.
Sposoby na płaczliwe, marudne i kapryśne dziecko:
Nie wiesz, jak pomóc swojemu dziecko lepiej wyrażać emocje i potrzeby? Przedstawiamy sprawdzone metody:
- Marudzenie może wyprowadzić z równowagi, jednak staraj się trzymać nerwy na wodzy. Krzyki i groźby jedynie pogorszą sytuację.
- W pierwszej kolejności poszukaj przyczyny. Marudzenie może wynikać ze zmęczenia, głodu, pragnienia lub za dużej ilości bodźców. Zadbaj o to, żeby potrzeby fizjologiczne dziecka zostały
- Jeśli dziecko jęczy, stęka i płacze, poproś, żeby powiedziało to inaczej. Pokaż mu różnicę między marudzeniem, a normalnym pytaniem, czy prośbą. Poćwiczcie to na codziennych przykładach i w różnych sytuacjach.
- Ignorowanie dziecka w takich chwilach, sprawi tylko, że będzie jeszcze bardziej płaczliwe i marudne. Reaguj od razu, zapytaj co czuje, nazwij jego emocje, pokaż na przykładzie, jak to się robi.
- Ustal z dzieckiem zasady Gdy gdzieś wychodzicie, wytłumacz co będziecie tam robić i czego od niego oczekujesz, co się stanie, gdy zacznie zachowywać się niezgodnie z umową.
- Zwracaj uwagę na pozytywne zachowania dziecka i często je Gdy nie marudzi i nie jęczy, a komunikuje się w poprawny sposób, zauważaj to i doceniaj.
- Poświęcaj dziecku czas. Czasem można zapobiec marudzeniu i jęczeniu dziecka, skupiając się na nim przez chwilę.