Twoje dziecko wciąż płacze, marudzi i jęczy? Poznaj na nie sposoby!

Patrycja
Małe dziecko
01.03.2022 20:39
Twoje dziecko wciąż płacze, marudzi i jęczy? Poznaj na nie sposoby!

Małe dzieci bardzo często są płaczliwe, marudne i kapryśne. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby w takiej sytuacji pomóc maluchowi i sobie. Poznaj sprawdzone metody!

Zdjęcie Twoje dziecko wciąż płacze, marudzi i jęczy? Poznaj na nie sposoby! #1

Twoje dziecko wciąż płacze, marudzi i jęczy? Dlaczego tak się zachowuje?

Powodów marudzenia u dziecka jest wiele. Może być to zmęczenie, głód, pragnienie, zbliżająca się choroba, czy za duża ilość bodźców.

Oprócz tego małym dzieciom trudno jest dostosować się do powszechnie obowiązujących norm i zasad. Kosztuje je to wiele energii i wysiłku. Często w żłobku, przedszkolu, czy u dziadków zachowują się bez zarzutu, ale w  domu wyładowują nagromadzone w ciągu dnia emocje i frustracje.

Dzieci zmieniają zachowanie przy rodzicach

Psychologowie tłumaczą, że wynika to z faktu, iż przy rodzicach dzieci mogą być w pełni sobą, czują się kochane, akceptowane i bezpieczne. Z tego powodu często zmieniają przy nich swoje zachowanie, stają się płaczliwe, marudne i kapryśne. Jęczą, stękają i urządzają histerie…

To ich sposób na komunikację i wyrażanie siebie

W ten sposób komunikują się z rodzicami. Okazują swoje emocje i potrzeby, z którymi nie potrafią sobie w inny sposób poradzić. Dzięki temu uchodzi z nich, nagromadzone przez cały dzień napięcie.

Małe dzieci nie potrafią w inny sposób powiedzieć, co czują i co się z nimi dzieje. Okazują to płaczem, złością i frustracją. To całkowicie normalne, że przy rodzicach dzieci dają upust temu wszystkiemu, co przeżywają.

Sposoby na płaczliwe, marudne i kapryśne dziecko:

Nie wiesz, jak pomóc swojemu dziecko lepiej wyrażać emocje i potrzeby? Przedstawiamy sprawdzone metody:

  • Marudzenie może wyprowadzić z równowagi, jednak staraj się trzymać nerwy na wodzy. Krzyki i groźby jedynie pogorszą sytuację.
  • W pierwszej kolejności poszukaj przyczyny. Marudzenie może wynikać ze zmęczenia, głodu, pragnienia lub za dużej ilości bodźców. Zadbaj o to, żeby potrzeby fizjologiczne dziecka zostały
  • Jeśli dziecko jęczy, stęka i płacze, poproś, żeby powiedziało to inaczej. Pokaż mu różnicę między marudzeniem, a normalnym pytaniem, czy prośbą. Poćwiczcie to na codziennych przykładach i w różnych sytuacjach.
  • Ignorowanie dziecka w takich chwilach, sprawi tylko, że będzie jeszcze bardziej płaczliwe i marudne. Reaguj od razu, zapytaj co czuje, nazwij jego emocje, pokaż na przykładzie, jak to się robi.
  • Ustal z dzieckiem zasady Gdy gdzieś wychodzicie, wytłumacz co będziecie tam robić i czego od niego oczekujesz, co się stanie, gdy zacznie zachowywać się niezgodnie z umową.
  • Zwracaj uwagę na pozytywne zachowania dziecka i często je Gdy nie marudzi i nie jęczy, a komunikuje się w poprawny sposób, zauważaj to i doceniaj.
  • Poświęcaj dziecku czas. Czasem można zapobiec marudzeniu i jęczeniu dziecka, skupiając się na nim przez chwilę.

Jakie są Twoje sposoby na marudę? 😊

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną