Aleksander Doba nie żyje. Zmarł zdobywając szczyt Kilimandżaro

Aleksander Doba nie żyje. Zmarł zdobywając szczyt Kilimandżaro

Aleksander Doba, pierwszy człowiek na świecie, który samodzielnie, dzięki sile mięśni opłynął kajakiem Ocean Atlantycki nie żyje. Zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki. Rodzina poinformowała o tym za pomocą mediów społecznościowych. Opublikowano wzruszający wpis. 

Aleksander Doba zmarł mając 74 lata. Zapisał się na kartach historii jako pierwsza osoba na świecie, która opłynęła kajakiem Ocean Atlantycki tylko przy użyciu siły swoich mięśni.

Aleksander Doba samodzielnie opłynął kajakiem również Morze Bałtyckie i Jezioro Bajkał. Ponadto, słynny kajakarz jako pierwszy człowiek opłynął też całe polskie wybrzeże - Polic do Elbląga, a także Polskę po przekątnej – z Przemyśla do Świnoujścia. 

 

Zdobył tytuł “Podróżnika roku 2015” oraz dwukrotnie zdobył złoty, srebrny i brązowy medal na Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. 

 

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2018 roku otrzymał również Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

- Ja autentycznie czuję się turystą. Nie jestem wyczynowym sportowcem. Jestem za to ciekawy świata, odkrywania czegoś nowego. Nie pływam więc kajakiem tam i z powrotem dla rekreacji, tylko szukam nowych tras i wyzwań. Dziwię się, kiedy ktoś mówi, że to co robię, to nie jest turystyka - mówił w 2014 roku Aleksander Doba w rozmowie ze Sport.pl.

Aleksander Doba zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro

O śmierci kajakarza poinformowała w mediach społecznościowych rodzina. Bliscy opublikowali wzruszający wpis, który informuje o jego śmierci, a zarazem jest uroczystym pożegnaniem wielkiego podróżnika.

 "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki" - napisali w mediach społecznościowych najbliżsi słynnego podróżnika.

Zdjęcie Aleksander Doba nie żyje. Zmarł zdobywając szczyt Kilimandżaro #1
Źródło:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=260602935434387&set=a.250553996439281&type=3
Agnieszka

true

Polecane