Ciąża po 35. roku życia- poznaj fakty i mity

Patrycja
Zdrowie
01.02.2021 13:47
Ciąża po 35. roku życia- poznaj fakty i mity

Aktualnie coraz więcej kobiet decyduje się na założenie rodziny w późniejszym wieku. Studia, praca i  kariera sprawiają, że odkładają decyzje o zajściu w ciążę na późniejszy okres. Poznaj fakty i mity na temat ciąży po 35. roku życia. Co warto o niej wiedzieć?

Zdjęcie Ciąża po 35. roku życia- poznaj fakty i mity #1

Polki zachodzą w ciążę coraz później

Obecnie Polki zachodzą w ciążę znacznie później, niż dekadę temu. Coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo i zostaje pierwszy raz matkami po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Aktualnie nikogo to nie dziwi. Dowiedz się, czy ciąża po 35. roku życia jest trudniejsza? Czy to „ostatni dzwonek” na posiadanie dziecka? Z jakimi zagrożeniami dla matki i dziecka, wiążę się późna ciąża? Poznaj fakty i mity na ten temat!

Ciąża po 35. roku życia- poznaj fakty i mity

Spadek płodności

Szczyt płodności przypada na wiek 20-24 lat, a po 30. roku życia znacząco spada. To fakt, że pojawiają się trudności z poczęciem dziecka. Organizm produkuje mniejsze ilości hormonu progesteronu, zmniejsza się prawdopodobieństwo implantacji embrionu. Przyczynami tego stanu są zaburzenia owulacji oraz obniżona rezerwa jajnikowa.

Zdjęcie Ciąża po 35. roku życia- poznaj fakty i mity #2

Większe ryzyko poronienia

To prawda, że ciąża w późniejszym wieku wiąże się z wyższym ryzykiem poronienia. Statystki potwierdzają, że ryzyko poronienia wynosi około 8,9 % dla kobiet w wieku od 20 do 24 lat i wzrasta do 74,7 % dla osób w wieku 45 lat lub starszych.

Wady genetyczne

W ciąży po 35. roku życia rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu, takich jak zespół Downa, Edwardsa, Patau. U kobiet 20-letnich do urodzenia dziecka z zespołem Downa dochodzi raz na 1500 urodzeń, natomiast u kobiet trzydziestoletnich- już raz na około 360 urodzeń.

Zdjęcie Ciąża po 35. roku życia- poznaj fakty i mity #3

Komplikacje porodowe

Niestety kobiety po 35. roku życia są bardziej narażone na komplikacje porodowe. Badania wskazują, że właściwości skurczowe mięśni macicy są osłabione, przez co stają się mniej zdolne do prawidłowego skurczu. Późny wiek może wiązać się także z wystąpieniem przedwczesnego porodu.

Badania prenatalne

To prawda, że każda kobieta po 35. roku życia powinna wykonać badania prenatalne w czasie ciąży. Pozwalają one wykryć wady genetyczne i wrodzone oraz umożliwić ich wczesne leczenie.

Zdjęcie Ciąża po 35. roku życia- poznaj fakty i mity #4

Trudna ciąża

To mit, że ciąża po 35. roku życia jest trudna i negatywnie odbija się na zdrowiu. Wprost przeciwnie! Zmiany hormonalne podczas ciąży, mogą pozytywnie wpływać na kondycję i stan zdrowia kobiety, a nawet odmładzają organizm, regenerując komórki i tkanki.

Poród tylko przez cesarskie cięcie

To kolejny, często powtarzany mit. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, ciąża przebiega prawidłowo, bez powikłań, to nie ma żadnych przeciwskazań do tego, by kobieta po 35. roku życia, rodziła naturalnie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną