Ciąża po 40 - plusy i minusy, co należy wiedzieć?

Agnieszka
Ciąża
26.07.2021 8:18
Ciąża po 40 - plusy i minusy, co należy wiedzieć?

Decyzja o macierzyństwie to indywidualna sprawa każdej kobiety czy pary, jednak coraz częściej na dziecko decydują się osoby po czterdziestce. Dla organizmu jest to najczęściej już ostatni moment na poczęcie dziecka w sposób naturalny, obarczony jednak statystycznie większym ryzykiem powikłań niż ciąża dwudziesto- czy trzydziestolatki. Przeczytaj, jakie plusy i minusy ma ciąża po 40 i co należy wiedzieć, podejmując decyzję o powiększeniu rodziny w tym wieku. 

Co należy wiedzieć o ciąży kobiet po 40?

Dojrzałe kobiety po 40 roku życia zwykle nadal mają możliwość zajścia w ciążę, dopóki znajdują się w okresie rozrodczym, przed menopauzą. Jednak bardzo często już w tym wieku zapłodnienie jest nieco mniej prawdopodobne, a szanse na wady płodu czy poronienie większe. Ciąża kobiet w zaawansowanym wieku wymaga większej uwagi specjalistów, wykonuje się też standardowo szerszy zakres badań prenatalnych. Wykorzystując kalkulator ciąży, można zweryfikować, w którym tygodniu konieczne jest wykonanie konkretnych badań. Jednak ciąża po 40 nie musi wiązać się z komplikacjami, może przebiegać normalnie, a wiele jej zalet powoduje, że kobiety mimo pewnych trudności decydują się na nią.

Zalety ciąży po 40. urodzinach

Zajście w ciążę po 40 według wielu osób ma liczne zalety. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:

  • najczęściej ustabilizowana sytuacja życiowa,
  • możliwość poświęcenia dziecku większej ilości czasu,
  • zwykle w pełni przemyślana, dojrzała decyzja,
  • spokojne podejście do wielu spraw,
  • spore doświadczenie życiowe.

To kwestia mocno indywidualna, jednak z pewnością w każdej sytuacji narodziny dziecka będą wyjątkowym momentem w życiu.

Minusy "ciąży geriatrycznej", czyli po 35 roku życia

Ciąża w późnym wieku ma również kilka minusów, przede wszystkim potencjalnych, natury medycznej. To wspomniane już wcześniej większe ryzyko powikłań, na przykład wystąpienia cukrzycy czy nadciśnienia, a także zwiększona trudność zajścia w ciąże. Oprócz tego przeciwnicy rodzenia dzieci po 40 wskazują na kwestie bardziej społeczne:

  • zbyt dużą różnicę wieku między rodzicem a dzieckiem, "konflikt pokoleń",
  • mniejsza wytrzymałość organizmu, ilość sił witalnych na przykład w sytuacji nieprzespanych nocy,
  • w przypadku posiadania już wcześniej dzieci - problem z pogodzeniem ról,
  • obawę o możliwość zajmowania się dorastającymi dziećmi, gdy rodzic będzie już w podeszłym wieku.

Ponownie, kwestie te są indywidualne w każdej sytuacji i decyzja o powołaniu na świat dziecka po 40 urodzinach przyszłej matki powinna pozostać indywidualną sprawą.

Gdzie szukać informacji, porad i wsparcia w ciąży po 40?

Późna ciąża może być tak samo jak każde inne oczekiwanie na dziecko wyjątkowo pięknym czasem, warto jednak dobrze się do niej przygotować. Na portalu Dzidziusiowo.pl znajdziesz wszystkie niezbędne informacjeprofesjonalne porady i wsparcie w wielu aspektach związanych z macierzyństwem. Bez względu na to, czy ciąża po 40 dotyczy Ciebie, czy osób Ci bliskich pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi badań i konsultacji lekarskich u specjalistów, które powinny być podstawą dla wszelkich działań kobiet w ciąży.