Zapalenie pęcherza - przyczyny, objawy i leczenie

Patrycja

Zdrowie

01.02.2021 13:23

Zapalenie pęcherza - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza to dolegliwość, która szczególnie często występuje u kobiet. Choć początkowo objawy mogą wydawać się niegroźne, to na dłuższą metę, mogą skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Poznaj przyczyny zapalenia pęcherza, dowiedz się, jakie są jego objawy i jak skutecznie je wyleczyć!

Zdjęcie Zapalenie pęcherza - przyczyny, objawy i leczenie #1

Czym jest zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza to często występująca dolegliwość. Jest to uciążliwa infekcja dróg moczowych, na którą kobiety cierpią kilkakrotnie częściej, niż mężczyźni. Do zapalenia pęcherza dochodzi, gdy drobnoustroje dostają się do dróg moczowych, poprzez cewkę moczową.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza?

Przyczynami zapalenia pęcherza jest stan zapalny, który powstaje w wyniku zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami. Najczęściej są to bakterie Escherichia coli, Staphylococcus saprophiticus, Enterococcus, a także takie choroby jak rzeżączką, czy chlamydia. Zapalenie pęcherza może pojawić się też w wyniku wychłodzenia pęcherza lub przewiania.

Kobiety są bardziej narażone

Zapalenie pęcherza najczęściej dotyczy kobiet. Mogą chorować aż cztery razy częściej, niż mężczyźni, nawet wielokrotnie w ciągu życia. Związane jest to z budową ciała, ponieważ kobieca cewka moczowa jest znacznie krótsza, niż męska. Oprócz tego bezpośrednio sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, przez co narażona jest na kontakt z drobnoustrojami. Szczególnie narażone są kobiety młode, aktywne seksualnie, w ciąży i połogu.

Zdjęcie Zapalenie pęcherza - przyczyny, objawy i leczenie #2

Czy mężczyźni chorują na zapalenie pęcherza?

Jeśli chodzi o mężczyzn, to chorują najczęściej po 60. roku życia, ze względu na rozrastający się gruczoł krokowy. Narażone są także osoby chore na cukrzycę i mające problemy z nerkami.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza?

Objawy zapalenia pęcherza są charakterystyczne. To uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość. Podczas zapalenia pęcherza, odczuwamy bóle w dole brzucha i części lędźwiowej pleców, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu. Może pojawiać się częstomocz. Mocz zmienia barwę i zapach na mętny i ciemny, może także występować krwiomocz. Oprócz tego często pojawiają się stany podgorączkowe, uczucie zmęczenia, osłabienia, nudności i wymioty.

Zdjęcie Zapalenie pęcherza - przyczyny, objawy i leczenie #3

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

Podczas leczenia zapalenia pęcherza, najczęściej stosuje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, zawierające paracetamol i ibuprofen, środki rozkurczowe, fluorochinole i furazydyny. Leczenie w zależności od objawów, trwa 3-5 dni przy niepowikłanej infekcji i 7-14 dni przy nawracających infekcjach.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Podczas zapalenia pęcherza możemy zastosować też domowe metody, które skutecznie pomogą pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Poznaj najlepsze z nich:

  • Odpowiednio się nawadniaj, pij co najmniej 2-3 litry płynów dziennie, by przyśpieszyć wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych.
  • Sięgaj po wodę mineralną, sok z czarnej porzeczki, żurawiny, jeżyny, granatu. Unikaj mocnej herbaty, kawy, alkoholu, które mogą podrażniać pęcherz.
  • Pij ziołowe napary, które działają moczopędnie i łagodzą objawy infekcji. Pomogą Ci napary z mniszka lekarskiego, pokrzywy i bratka.
  • Do codziennej diety włącz produkty zawierające witaminę C. Sięgaj po owoce cytrusowe, żurawinę, dzika różę, paprykę, pietruszkę. Możesz tez wspomóc się gotowymi suplementami z apteki.
  • Nie wstrzymuj oddawania moczu.
  • Zadbaj o właściwą higienę, podmywaj się po skorzystaniu z toalety, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej.
  • Ogranicz kontakty seksualne, a po każdym stosunku płciowym umyj okolice intymne.
  • Wygrzej się, pomogą ciepłe okłady na brzuch w formie kompresów lub przyłożenie termoforu.
  • Stosuj nasiadówki- do miski lub wanny wlej gorącą wodę, dodaj do niej napar z rumianku, szałwii, krwawnika. Usiądź w wodzie na 15 minut.
  • Nie zapominajmy o przyjmowaniu leków przeciwbólowych i środków na zapalenie pęcherza.

Zdjęcie Zapalenie pęcherza - przyczyny, objawy i leczenie #4

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Przy częstych zapaleniach pęcherza konieczny będzie kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie z urologiem. Zleci on badanie moczu z posiewem oraz USG nerek i urografię, w celu odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Nie lekceważ objawów zapalenia pęcherza, ponieważ nieleczona dolegliwość może doprowadzić do groźnych powikłań, nawet ciężkiego zakażenia nerek.