Ciąża w późnym wieku- jakie są zalety i wady?

Patrycja

Zdrowie

29.04.2022 17:11

Ciąża w późnym wieku- jakie są zalety i wady?

Obecnie coraz więcej kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie na późniejsze lata. Ciąża po 30-tce nikogo już nie dziwi, ale coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po 40., a nawet 50. roku życia. Poznaj wady i zalety późnego macierzyństwa i sprawdź, dlaczego kobiety coraz później decydują się na pierwsze dziecko.

Zdjęcie Ciąża w późnym wieku- jakie są zalety i wady? #1

Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo

W dzisiejszych czasach kobiety odkładają decyzję o macierzyństwie i zachodzą w ciążę coraz później. Z punktu widzenia biologii optymalny czas na pierwsze dziecko to 25 lat. W tym wieku płodność osiąga swój szczyt, a organizm jest silny, zdrowy i dobrze przygotowany na ciążę i poród.

Podczas gdy jeszcze 25-30 lat temu kobiety po raz pierwszy zostawały mamami w wieku 23-24 lat, aktualnie ta granica się przesunęła w stronę 30-stki. Nie brakuje też kobiet, które po raz pierwszy zachodzą w ciążę po 35., 40., a nawet 50. roku życia.

Nie tylko gwiazdy decydują się na późne urodzenie dziecka

Wśród gwiazd znajdziemy kobiety, które zaszły w ciążę i urodziły po 40., czy 50. roku życia. Należą do nich zagraniczne celebrytki: Cameron Diaz, Halle Berry, Monica Bellucci, Eva Longoria oraz nasze rodzime gwiazdy: Małgorzata Rozenek- Majdan, Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Figura, Katarzyna Dowbor. Jednak nie tylko znane celebrytki decydują się na późne macierzyństwo. Wiele zwykłych kobiet uważa, że późne macierzyństwo może być tak samo piękną przygodą, jak te w młodszym wieku!

Ciąża w późnym wieku

Za późne macierzyństwo uznawane jest urodzenie pierwszego dziecka po 35. roku życia. Według lekarzy taka ciąża wymaga szczególnej uwagi i uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka. To z powodu większego ryzyka powikłań, komplikacji podczas porodu oraz występowania chorób i wad genetycznych, np. zespołu Downa.

Jakie są plusy i minusy późnego macierzyństwa?

Zalety późnego macierzyństwa

Stabilna sytuacja zawodowa i osobista

Obecnie kobiety pragną zostać mamami dopiero wówczas, kiedy zrealizują się na innych polach. Mają ustabilizowaną sytuacją materialną i zawodową oraz osobistą. Osiągnęły pewien poziom stabilizacji i znalazły odpowiedniego partnera. Dzięki temu są w stanie całkowicie poświęcić się nowej roli.

Większe doświadczenie

Mają większe doświadczenie i mądrość życiową, które pomagają podejmować im lepsze decyzje, zadbać o siebie i dziecko. Często są też lepiej przygotowane emocjonalnie na pojawienie się malucha.

Zdjęcie Ciąża w późnym wieku- jakie są zalety i wady? #2

Wady późnego macierzyństwa

Lekarze ostrzegają, że kobieta, która chce zostać mamą w późnym wieku, musi liczyć się z potencjalnymi zagrożeniami:

Problemy z zajściem w ciążę

Przede wszystkim mogą wystąpić u niej problemy z zajściem w ciążę. Kobieta rodzi się z ograniczoną liczbą komórek jajowych i im jest starsza, tym ma ich mniej. 40-letnia kobieta ma 25% szans na naturalne zajście w ciążę, a po 50. roku życia szanse na naturalne zajście w ciążę są minimalne, wynoszą zaledwie od 1% do 3%. Jednak leczenie hormonalne i zapłodnienie in vitro zwiększają na to szansę.

Powikłania w ciąży

Organizm kobiety trudniej znosi ciążę i zwiększa się ryzyko powikłań ciążowych i okołoporodowych. U kobiet częściej diagnozuje się m.in. cukrzycę ciążową i nadciśnienie. Występują komplikacje związane z porodem, wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, czy konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Rośnie także ryzyko zaburzeń rozwoju płodu, wystąpienia chorób i wad genetycznych, np. zespołu Downa

Krytyka innych

Późne macierzyństwo wciąż budzi wiele kontrowersji. Często kobiety, które decydują się na ciążę w późnym wieku, zmagają się z krytyką otoczenia. Oskarżane są o egoizm, uważa się, że myślą tylko o zaspokojeniu własnych potrzeb. Nie biorą pod uwagę przyszłości swojego dziecka, które w niedługim czasie może zostać pozbawione wsparcia i opieki rodzica.