Masz okres? Unikaj tych 6 produktów

Patrycja

Dieta i żywienie

23.01.2021 17:13

Masz okres? Unikaj tych 6 produktów

Niektóre kobiety zmagają się z bolesnymi i obfitymi miesiączkami. Ten comiesięczny dyskomfort może stać się sporym problemem, a nawet zaburzać codzienne funkcjonowanie. Jak się okazuje, również to co jemy, może doprowadzić do nasilenia dolegliwości. Dowiedz się, jakich produktów unikać, jeśli masz okres.

Zdjęcie Tych produktów lepiej nie jedz, jeśli masz okres #1

Objawy towarzyszące menstruacji

Menstruacja, czyli comiesięczne krwawienie, to zjawisko które dotyczy każdej kobiety w wieku rozrodczym. Niektóre kobiety przechodzą ją łagodnie, ale część z nich zmaga się z silnym dyskomfortem.

Objawy, które mogą towarzyszyć miesiączce to bolesne skurcze brzucha, a także ogólne rozbicie, zmęczenie, senność i zmiany nastroju. Mogą występować obrzęki, na skutek zatrzymywania się wody w organizmie, dolegliwości układu pokarmowego: biegunki, nudności i wymioty oraz bóle i zawroty głowy.

Co wpływa na te dolegliwości?

Jak się okazuje nasz tryb życia, aktywność fizyczna i codzienna dieta mogą wpływać na występowanie i nasilenie tych dolegliwości. Zdarza się, że produkty, które jemy mogą zwiększać odczuwany ból i dyskomfort podczas miesiączki. Dowiedz się, jakich produktów unikać, jeśli masz okres.

Tych produktów lepiej nie jedz, jeśli masz okres

Alkohol

Alkohol może nasilać dolegliwości bólowe, które występują podczas miesiączki. W tych dniach lepiej zrezygnuj z jego picia.

Kawa, herbata, energetyki

Kawa, mocna czarna herbata, napoje energetyczne z kofeiną powinny zostać przez nas wyeliminowane z diety w czasie okresu. Kofeina może nasilać bóle miesiączkowe, substancje chemiczne zawarte w napojach energetycznych mogą wywoływać dolegliwości pokarmowe. W tych dniach lepiej sięgaj po napary ziołowe: z rumianku, mięty, lawendy, melisy i nagietka, które złagodzą ból i stany zapalne.

Zdjęcie Tych produktów lepiej nie jedz, jeśli masz okres #2

Tłuste potrawy

W czasie tych dni unikaj tłustych, smażonych potraw. Wysoko przetworzona, kaloryczna żywność typu fast food i instant, również nie jest wskazana. Tłuszcze nasycone zawarte w tych potrawach mogą nasilać stany zapalne oraz dolegliwości bólowe.

Zdjęcie Tych produktów lepiej nie jedz, jeśli masz okres #3

Słone przekąski

Chipsy, krakersy, słone paluszki to przekąski, po które chętnie sięgamy. Nie powinnyśmy ich jeść w trakcie okresu. Zawierają duże ilości soli, która w nadmiarze może powodować wzdęcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Słodycze

Choć podczas okresu mamy większy apetyt i chętnie sięgamy po słodycze, powinniśmy nie robić tego zbyt często. Nadmiar cukru może nasilać dolegliwości żołądkowe. Kilka kostek czekolady dla poprawy nastroju to nic złego! Pamiętaj tylko, żeby jeść słodycze z umiarem.

Zdjęcie Tych produktów lepiej nie jedz, jeśli masz okres #4