Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Patrycja

Dieta i żywienie

05.01.2021 17:32

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Wahania wagi, cellulit, uczucie ciężkości i obrzmienia? Nadmiar wody w organizmie to często spotykany problem. Dowiedz się, jak pozbyć się wody z organizmu. Poznaj sprawdzone sposoby!

Zdjęcie Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? #1

Nadmiar wody w organizmie- objawy

Nadmiar wody w organizmie najczęściej objawia się opuchlizną kończyn. Ich stan zmienia się w zależności od pory dni, wieczorami często zmagamy się z opuchlizną nóg i stóp. Ale widoczne jest to także na twarzy i dłoniach. Objawami nadmiaru wody jest także przybieranie na wadze, jej wahania oraz widoczny cellulit.

Nadmiar wody w organizmie- przyczyny

Przyczyn nadmiaru wody w organizmie może być wiele. Siedzący tryb życia, niewystarczająca ilość ruchu, niezdrowa dieta, to tylko niektóre z czynników. Odpowiedzialne są za to także hormony: zbyt duża ilość estrogenów przed miesiączką lub w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Innymi przyczynami mogą być problemy z ciśnieniem krwi, pracą naczyń włosowatych lub funkcjonowaniem nerek.

Zdjęcie Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? #2

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Pij wodę

Choć może wydawać się to zaskakujące, to najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, jest właśnie picie wody. Regularnie się nawadniaj, pij co najmniej 1,5-2 litry płynów dziennie. Sięgaj po wodę, herbaty i napary ziołowe oraz zdrowe, świeżo wyciskane soki. Pomogą napary z mniszka lekarskiego, skrzypu, czystka i nawłoci. Unikaj gazowanych, słodzonych napojów, mocnej herbaty, kawy i alkoholu.

Ogranicz sól

Innym skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody, jest ograniczenie spożywania produktów, które zawierają sól. Przekroczenie w codziennej diecie zalecanych dawek sodu, przyczynia się do zatrzymywania i nadmiaru wody w organizmie oraz powstawania obrzęków.  Prawidłowa dzienna dawka sodu dla dorosłego zdrowego człowieka to ok. 2000 mg na dobę. To jedna płaska łyżeczka soli. Staraj się nie spożywać większej ilości tego składnika. Ograniczenie soli w diecie korzystnie wpłynie na gospodarkę wodną organizmu.

Zmień dietę

Zadbaj o to, aby Twoja codzienna dieta była bogata w składniki odżywcze, takie jak witamina B6 i magnez. Jedz regularnie orzechy, produkty pełnoziarniste, cytrusy, arbuzy, ananasy, brzoskwinie, żurawinę, pietruszkę, ogórki i paprykę, które stymulują usuwanie wody z organizmu i korzystnie wpływają na pracę nerek.

Zdjęcie Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? #3