Trzustka to organ, który nie daje nam o sobie znać. To, że nie odczuwamy dolegliwości z jej strony, nie oznacza jednak, że jej nie szkodzimy. Są produkty, które są dla niej bardzo szkodliwe. Przekonaj się – warto wyeliminować je z diety.
Trzustka pełni dwie ważne funkcje w naszym organizmie. Dostarcza do jelita cienkiego enzymy, które umożliwiają trawienie pożywienia. Produkuje także hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Nie ulega, więc wątpliwości, że warto o nią dbać, by jak najdłużej służyła nam jak trzeba.
Alkohol
Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest nadużywanie alkoholu. Już niewielkie, ale stałe dawki alkoholu powodują nadmierne wytwarzanie enzymów trzustkowych, co skutkuje upośledzeniem odpływu soku trzustkowego i kolejno zanikiem części wydzielniczej i włóknienia narządu. Niewydolność trzustki jest nieodwracalna.
Mięso
Mięso i przetwory mięsne nie służą naszej trzustce. Mowa tu głównie o mięsie tłustym, smażonym i panierowanym. Niewskazana jest wołowina, wieprzowina i baranina, a także różnego rodzaju podroby, które obfitują w tłuszcz i nierzadko także w antybiotyki oraz hormony.
Tłuszcz
Tkanka gruczołowa trzustki może włóknieć i zanikać, jeśli nasza dieta będzie obfitowała w tłuszcze. Zanik tkanki upośledza działanie trzustki, co może doprowadzić w konsekwencji do rozwoju cukrzycy. Najlepsza dla naszej trzustki jest dieta niskotłuszczowa, ale możemy też spokojnie sięgać po tłuszcze dobrej jakości jak np. oliwa z oliwek.
Śmietana i sosy
Śmietana i tłuste śmietanowe sosy są ciężkostrawne, a po ich spożyciu możemy czuć dyskomfort i ból. Nasza trzustka czuje się podobnie jak my, ciężką dietą tylko jej szkodzimy.
Cukier
Stany zapalne trzustki mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy, a biorą się one właśnie z nadmiernego spożywania cukru. Osoby szczególnie dbające o swoją trzustkę powinny pamiętać, że cukier to nie tylko słodkie napoje, ciastka i batoniki, ale także ketchup, marchewka, miód, owoce czy pieczywo.
Warzywa i owoce
Oczywiście spożywanie warzyw i owoców bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Jednak osoby, które odczuwają już dolegliwości ze strony trzustki lub z chorobami trzustki powinny unikać warzyw i owoców wzdymających takich jak:
- kapusta
- cebula
- czosnek
- por
- bób
- brokuł
- kalafior
- kukurydza
- czereśnie
- śliwki
Jeśli odczujemy napadowy ból, który ściska i piecze nas w nadbrzuszu i promieniuje, aż do kręgosłupa i nie przechodzi po środkach przeciwbólowych, może to oznaczać problem z trzustką. Jeśli towarzyszą mu także dolegliwości takie jak: niepokój, dreszcze, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, na pewno warto udać się do lekarza.
Pamiętajmy, że nie zawsze musimy radzić sobie same z bólem brzucha, a czasami nawet nie powinnyśmy!