Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie

Patrycja

Zdrowie

Jan. 8, 2021, 2 p.m.

Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie

Zimą mamy ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, które pochodzą ze sprawdzonych, lokalnych źródeł. Zazwyczaj jemy importowane produkty, uprawiane w sztucznych warunkach, o mniejszej zawartości składników odżywczych i smaku. Dowiedz się, jakich owoców i warzyw lepiej unikać w sezonie zimowym. Wcale nie są tak zdrowe, jak myślisz!

Zdjęcie Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie #1

Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie

Truskawki

Lepiej zrezygnuj z kupowania truskawek w okresie zimowym. Truskawki szklarniowe sprowadzane są z dalekich krajów, bywają obficie nawożone za pomocą pestycydów i środków grzybobójczych. Choć są duże i dorodne, mają regularne kształty i piękną barwę, to najczęściej pozbawione są smaku i zapachu. Jeśli masz chęć na truskawki, zimą lepiej sięgnij po te mrożone- te owoce pochodzą z letnich upraw.

Zdjęcie Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie #2

Pomidory

Zazwyczaj pomidory, które kupujemy zimą są pozbawione smaku. Nazywane są Wasserbombe, czyli "bombami wodnymi", twarde, jędrne o regularnych kształtach i jednolitym kolorze, nie kojarzą nam się z prawdziwym smakiem lata. Pomidory importowane do Polski zza granicy, docierają d naszego kraju zielone i dojrzewają w sztucznych warunkach. Stąd ich jałowy smak i aromat.

Zdjęcie Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie #3

Ogórek

Podobnie wygląda sprawa z ogórkami. Poza sezonem powinniśmy unikać szczególnie tych szklarniowych, szczelnie zapakowanych w folię. Uprawiane na wełnie mineralnej i obficie nawożone, praktycznie nie mają smaku. Znacznie lepiej sięgać zimą po ogórki w wersji kiszonej lub korniszony.

Zdjęcie Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie #4

Szpinak

Zimą nie praktycznie nie mamy dostępu do świeżego szpinaku. Zdarza się, że możemy kupić świeży szpinak, który sprowadzany jest do Polski z innych krajów. Jednak jak wskazują badania, szpinak jest jednym z najbardziej skażonych pestycydami warzyw. Dlatego powinniśmy go unikać w zimowym sezonie.

Zdjęcie Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie #5

Banany

Choć banany stanowią duży zastrzyk energii, to powinniśmy unikać ich zimą. Mają właściwości chłodzące, ponieważ zawierają sporo potasu, który ma działanie termoregulacyjne. Nadmiar potasu sprawia, że zwiększa się potliwość naszego organizmu i tracimy ciepło.

Zdjęcie Tych owoców i warzyw lepiej nie jeść w zimie #6

Cytrusy

Cytrusy sprowadzane są do naszego kraju z południowych krajów Europy, z Azji i Afryki, są tanie i dostępne w każdym sklepie. Są źródłem witaminy C, B, błonnika, folianów i licznych składników mineralnych. Jednak nie powinnyśmy jeść ich w nadmiarze zimą, przez ich działanie, które wychładza nasz organizm.