Morsujesz? Sprawdź co jeść, a czego unikać przed lodowatą kąpielą!

Patrycja

Dieta i żywienie

06.01.2021 8:09

Morsujesz? Sprawdź co jeść, a czego unikać przed lodowatą kąpielą!

Odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne przed każdą kąpielą w lodowatej wodzie. Istotną kwestią dla morsów jest także dieta, ze względu na to, że kąpiele zimą to duży wydatek energetyczny. Co w okresie morsowania jeść i pić można, a czego morsy powinny unikać?

Zdjęcie Morsujesz? Sprawdź co jeść, a czego unikać przed lodowatą kąpielą! #1

 

Dieta dla morsa powinna być skomponowana tak, by pozwoliła mu utrzymać prawidłową masę ciała, ale również kontrolować jego skład. Osoby zażywające zimnych kąpieli, muszą zwracać szczególną uwagę na zawartość tkanki tłuszczowej, tkanki beztłuszczowej i wody w swoim organizmie.

 

 

Co jeść przed morsowaniem?

Posiłek przed morsowaniem jest bardzo ważny. Nigdy nie powinniśmy wchodzić do lodowatej wody na czczo lub czując głód. W tych wyjątkowych warunkach, na jakie wystawiamy nasz organizm, potrzebuje on dużej ilości energii, by się ogrzać, to właśnie posiłek tę energie ma mu zapewnić.  Posiłki przed kąpielami powinny obfitować w złożone węglowodany, białka i tłuszcze. Nie oznacza to jednak, że można jeść wszystko i bez opamiętania – wręcz przeciwnie. Bardzo ważne jest, by posiłek był lekkostrawny i zjedzony na godzinę przed morsowaniem.

Zdjęcie Morsujesz? Sprawdź co jeść, a czego unikać przed lodowatą kąpielą! #2

Co jeść po morsowaniu?

Po tak dużym wysiłku energetycznym nie możemy zjeść nic ciężkostrawnego, ale posiłek musi być treściwy. Nasz organizm potrzebuje węglowodanów prostych i niezbyt dużych ilości białka. Zregeneruje się, jeśli w naszym lekkostrawnym posiłku znajdzie się chude mięso, owoce i warzywa. Po wyjściu z wody możemy także sięgnąć po koktajl owocowo-warzywny.

Zdjęcie Morsujesz? Sprawdź co jeść, a czego unikać przed lodowatą kąpielą! #3

Co pić podczas morsowania?

Bezpośrednio przed morsowanie powinniśmy zrobić sobie kilkuminutową rozgrzewkę, nie ma natomiast potrzeby rozgrzewać się napojami. Poza alkoholem możemy pic wszystko. Po wyjściu z lodowatej wody, należy rozgrzać organizm od środka. Najskuteczniejszym sposobem będzie wypicie gorącej herbaty. Unikać należy grzańców i innych alkoholi, które, mimo iż w pierwszej chwili porządnie rozgrzewają, to ostatecznie jednak prowadzą do wychłodzenia organizmu.

Zdjęcie Morsujesz? Sprawdź co jeść, a czego unikać przed lodowatą kąpielą! #4

 

Polecane produkty w diecie morsa:

  • Kiszonki
  • Ryby
  • Orzechy
  • Warzywa (strączkowe, z rodziny kapustowatych, cebula, czosnek, rzodkiewka, szczypiorek, buraki)
  • Owoce (borówki, jagody, truskawki, żurawina, winogrona)
  • Przyprawy (imbir, kurkuma, papryka słodka, papryka chili, cynamon, kardamon, bazylia, pieprz czarny, majeranek, tymianek, rozmaryn, oregano)
Zdjęcie Morsujesz? Sprawdź co jeść, a czego unikać przed lodowatą kąpielą! #5