Co może oznaczać kołatanie serca?

Katarzyna

Zdrowie

06.01.2021 17:14

Co może oznaczać kołatanie serca?

Serce, jak i mózg to dwa narządy, bez których nie jesteśmy w stanie przeżyć. To dzięki nim organizm odpowiednio funkcjonuje. Teraz w dobie epidemii, każdy z nas na pewno baczniej „się obserwuje” i dba o swoje zdrowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej zauważyć jakieś niepokojące objawy lub odstąpienia od normy w działaniu naszego organizmu. Kołatania serca nie można ignorować, ponieważ może ono oznaczać różne choroby. Sprawdźcie, co może oznaczać niemiarowe bicie serca.

Zdjęcie Co może oznaczać kołatanie serca? #1

Kołatanie serca 

Kołatanie serca to przypadłość, która nie może być zignorowana. Narząd ten odpowiada za najważniejszą czynność, czyli pompowanie krwi do całego organizmu. Dlatego często uważamy, że zaburzenia w jego pracy są związane z chorobami układu krążenia lub wadami serca. Poniżej kilka sugestii co może wywoływać kołatanie serca.

Choroby układu krążenia

Kołatanie serca to najbardziej znany objaw choroby tego narządu. Niemiarowe bicie serca może być spowodowane wadami wrodzonymi, niewydolnością serca lub zapaleniem osierdzia. Odczuwamy wtedy też bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz możemy mieć przyśpieszony oddech. Dodatkowo może pojawić się wysokie ciśnienie, którego nie należy ignorować. W takim wypadku nie można czekać, tylko od razu należy wezwać karetkę pogotowania.

Nerwica

Kołatanie serca pojawia się też, gdy mamy problemy ze stresem. Ich powstawanie może być również spowodowane depresją lub innymi chorobami związanymi z zaburzeniami lękowymi. W tym wypadku to nie serce, jako narząd działa nieodpowiednio. Kołatanie serca może też występować, gdy mamy silne napady paniki, które najczęściej objawiają się w nocy. Nerwica może objawić się również poceniem się, problemami ze snem, dusznościami i bólem głowy, a występuje na skutek zaburzeń w działaniu układu krążeniowego i oddechowego.

Zdjęcie Co może oznaczać kołatanie serca? #2

Nadczynność tarczycy

Nieregularne bicie serca wiąże się z nadczynnością tarczycy. Narząd ten poprzez błędne funkcjonowanie produkuje zbyt dużo hormonów, które powodują, że nasz metabolizm przyśpiesza, a serca staje się wtedy zbyt obciążone. Hormony te powodują, że nasze naczynia krwionośne się rozszerzają, a serce zaczyna wtedy szybciej pracować, czyli kołatać. Nadczynność tarczycy może objawiać się również bezsennością, problemami z koncentracją, szybszą utratą masy ciała oraz nawracającymi rozwolnieniami.

Zespół sobotniej nocy

Migotanie serca może też wystąpić, jeśli dzień wcześniej nadużyliśmy alkoholu lub innych używek. Kołatanie tego narządu może być spowodowane przebytymi biegunkami, wymiotami lub odwodnieniem. W związki z nimi dochodzi do zaburzeń elektrolitowych, które powodują, że w organizmie zaczyna brakować ważnych minerałów m.in. potasu, czego efektem jest kołatanie serca. 

Zdjęcie Co może oznaczać kołatanie serca? #3

Stan błogosławiony

Kołatanie serca może wystąpić również podczas stanu błogosławionego  lub w okresie menopauzy. W tym okresie dochodzi do znaczących zmian hormonalnych, które wypływają na pojawienie się tego symptomu.