Jak pielęgnować storczyki w zimie?

Patrycja
Dom
09.01.2021 18:08
Jak pielęgnować storczyki w zimie?

Delikatne kwiaty, jakimi są storczyki, nie przepadają za najzimniejszą porą roku. Jest kilka rzeczy, o których musimy wiedzieć podczas zimowej pielęgnacji storczyków, ponieważ jeden błąd może zabić roślinkę.

 

Niektóre gatunki storczyków kwitną zimą, dla innych do pora odpoczynku. Niezależnie od tego, jakie gatunki storczyków trzymamy w domu, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację w tym trudnym okresie. Jeśli popełnimy, chociaż jeden z najczęściej opisanych błędów możemy doprowadzić do śmierci rośliny.

 

 

Odpowiednia temperatura

Storczyki, dla których zima jest czasem spoczynku, nie lubią wysokich temperatur, odpowiednia to ta wahająca się między 19-21 stopni za dnia, i nie niższa niż 15 stopni w nocy. Storczyki kwitnące zimą lubią cieplejsze miejsca, dla nich temperatura za dnia nie powinna spadać poniżej 21 stopni, a w nocy poniżej 17.

  • Jeśli temperatura w naszym mieszkaniu będzie zbyt niska, kwitnące storczyki zaczną gubić pąki i kwiaty. Rośliny odpoczywające o tej porze roku zmienią mięsiste i zielone liście na wiotkie i szkliste.

Miejsce

Storczyki to kwiaty, które zazwyczaj trzymamy na parapetach. Zimą musimy jednak pamiętać, że nie lubią one przeciągów, wiec nasze okna musza być bardzo szczelne. Jeśli nasz kwiat znajduje się w przedpokoju pamiętajmy, także, że zimne podmuchy wiatru przy otwieranych drzwiach nie będą mu służyły.

  • Storczyk wyziębiony przeciągami będzie reagował w podobny sposób jak roślina trzymana w zbyt niskiej temperaturze.
Zdjęcie Jak pielęgnować storczyki w zimie? #1

Wilgotność powietrza

W związku z tym, że zima jest porą grzewczą, utrzymanie storczyków w dobrym stanie jest wyzwaniem dla ich posiadaczy. Storczyki lubią wilgotne powietrze. Jeśli chcemy zapewnić im dobre warunki, musimy zadbać o ich zraszanie lub postawić je na podstawce z keramzytem, którą będziemy uzupełniać o wodę.

  • Jeśli liście i pędy rośliny zaczną zasychać, oznacza to, że powietrze w domu jest zbyt suche.

Podlewanie

Storczyki w okresie spoczynku nie wymagają zimą intensywnego podlewania, wręcz przeciwnie możemy ograniczyć je do minimum, utrzymując jedynie wilgotność powietrza. Powinniśmy także w tym okresie zrezygnować z nawozów. W zależności od gatunku storczyki podlewamy nawet, co cztery tygodnie. Kwiaty w okresie kwitnienia będą wymagały częstszego podlewania – raz w tygodniu.

  • Kwiaty podlewane zbyt często zaczną gnić, zbyt rzadko będą usychały.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną