Storczyk — co warto wiedzieć o jego pielęgnacji?

Ewelina

Dom

Nov. 23, 2021, 10:45 a.m.

Storczyk — co warto wiedzieć o jego pielęgnacji?

Storczyki to kwiaty, które możemy kupić praktycznie wszędzie, dlatego też goszczą w wielu polskich domach. Ich piękny, egzotyczny wygląd może stanowić wspaniałą ozdobę naszego wnętrza, jednak by móc się nimi cieszyć jak najdłużej musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

Lokalizacja storczyka

Storczyk to kwiat, który lubi światło, jednak powinno być ono rozproszone, ponieważ w pełnym słońcu jego liście mogą żółknąć i stawać się coraz bardziej matowe, a kwiaty opadać. Dlatego idealnym miejscem dla orchidei będą parapety wschodnie i zachodnie, gdzie będzie miała odpowiednią ilość światła, która jej nie zniszczy. To jednak nie wszystko, ważna jest również temperatura i wilgotność, jaka panuje w pomieszczeniu. W zależności od tego, jaki gatunek storczyka posiadamy, powinniśmy mu zapewnić różne warunki. Odmiana felenopsis najlepiej czuje się w temperaturze 23 - 27 stopni w dzień i 18 - 20 stopni w nocy. Z kolei cattleya wymaga temperatury w zakresie do 22 stopni w dzień i do 18 stopni w nocy, a dendrobium i cymbidium 15 - 18 stopni w dzień i 8 -14 stopni w nocy. 

Nie możemy zapomnieć również o wilgotności powietrza, która powinna utrzymywać się na poziomie około 60%. Zbyt niska temperatura może zniszczyć nasze kwiaty, dlatego powinniśmy szczególnie w zimie uważać, aby nie stały przy uchylonym oknie, ponieważ są one bardzo wrażliwe na wszelkie przeciągi. Zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do gnicia rośliny, z kolei zbyt niska do usychania.

Podlewanie storczyków

Storczyki powinny być podlewane miękką wodą. Oznacza to, że nie powinniśmy im dostarczać wody nalanej prosto z kranu, ponieważ może być dla nich zbyt twarda. Najlepiej użyć wody filtrowanej lub zwykłej kranówki, którą wcześniej odstawimy na co najmniej godzinę. W takiej sytuacji kiedy podlewamy kwiatka, uważajmy, aby osad, który może zgromadzić się na dnie naczynia, nie przedostał się do doniczki. Storczyka najlepiej podlewać za pomocą tzw. kąpieli wodnych. Oznacza to, że powinniśmy go postawić w wannie wypełnionej miękką wodą na około 30 minut. Po tym czasie wyciągnąć go i ustawić na przykład na tacy, gdzie wypuści nadmiar wody. Takie kąpiele powinniśmy robić co około 2 tygodnie, a w międzyczasie codziennie spryskiwać korzenie miękką wodą. Pamiętajmy również że kwiaty te potrzebują specjalnego podłoża, które musi być lekkie przewiewne i przepuszczalne. Możemy kupić specjalny dedykowany dla nich podkład lub pokruszyć korę sosnową, bądź włókno kokosowe. Nie powinny jednak rosnąć na zwykłej ziemi. 

Artykuł powstał przy współpracy z: https://home.morele.net/