Nauka zdalna negatywnie wpływa na uczniów. Dowiedz się dlaczego

Patrycja

Newsy

08.01.2021 16:10

Nauka zdalna negatywnie wpływa na uczniów. Dowiedz się dlaczego

W związku z pandemią koronawirusa, w polskich szkołach wprowadzono zdalne nauczanie. Było to nowe doświadczenie dla uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Po kilku miesiącach pojawiają się pierwsze podsumowania zdalnej nauki. Nie są one korzystne! Dowiedz się, jak nauka zdalna wpływa na uczniów. Kiedy nastąpi powrót dzieci do szkół?

Zdjęcie Nauka zdalna negatywnie wpływa na uczniów. Dowiedz się dlaczego #1

Niekorzystny wpływ nauki zdalnej na uczniów

Serwis internetowy tokfm.pl przytacza badania przeprowadzone przez pracownię Social Changes na zlecenie RPD, w grupie starszej młodzieży w wieku 15-18 lat i ich rodziców. Ich wyniki jednoznacznie wskazują, że nauka zdalna negatywnie odbija się na fizycznym i psychicznym zdrowiu uczniów.

Statystyki są alarmujące

Aż 49% uczniów i 54% rodziców uważa, że nauka zdalna negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne uczniów. Z kolei połowa uczniów i 53% rodziców uważają, że ma także niekorzystny wpływ na ich stan psychiczny.

Minusy zdalnej nauki

Specjaliści alarmują, że nauka zdalna jest mniej efektywna, niż tradycyjne nauczanie. Negatywnie odbija się na psychicznym i fizycznym stanie zdrowia uczniów. Przedłużająca się domowa izolacja, brak kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami, samotność i chęć powrotu do normalności, wywołują niekorzystne skutki.

Zdjęcie Nauka zdalna negatywnie wpływa na uczniów. Dowiedz się dlaczego #2

Niezadowolenie nauczycieli

Badania Fundacji Orange w raporcie „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych w czasie epidemii koronawirusa”, wskazują, że także nauczyciele negatywnie oceniają taką formę nauki. Aż 65% nauczycieli czuje się psychicznie gorzej, odczuwa brak energii, sił, większe zdenerwowanie i rozdrażnienie, niż przed zamknięciem szkół. Nauczyciele czują się przeciążeni, coraz bardziej wypaleni zawodowo i pozbawieni pomocy.

Kiedy nastąpi powrót dzieci do szkół?

68% uczniów i 79% rodziców uważa, że tradycyjna nauka jest korzystniejsza i lepsza, niż zdalne nauczanie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy nastąpi powrót dzieci do szkół?

Zdjęcie Nauka zdalna negatywnie wpływa na uczniów. Dowiedz się dlaczego #3

Możliwa data otwarcia szkół

Minister Edukacji Narodowej zapowiada chociaż czasowy powrót do tradycyjnego nauczania po 17 stycznia. Powrót do szkół dzieci z klas I-III po feriach, wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Wciąż nie zdecydowano o tym, w jaki sposób będzie prowadzona nauka. Zarówno uczniowie, ich rodzice, jak i nauczyciele czekają na dalsze decyzje Rządu.