Nauka zdalna dla nieszczepionych dzieci? Zalecenia Polskiej Akademii Nauk

Agnieszka

Newsy

21.07.2021 20:38

Nauka zdalna dla nieszczepionych dzieci? Zalecenia Polskiej Akademii Nauk

Pomimo idealnej pogody na zewnątrz i tymczasowego spadku zakażeń w Polsce, pandemia na świecie wciąż ma się dobrze. Wariant Delta niestety też, na co wskazują statystyki również w Polsce, gdzie nowa wersja koronawirusa zaczyna się rozprzestrzeniać. Stąd wytyczne Polskiej Akademii Nauk dotyczące nieszczepionych dzieci i nauczycieli.

Zdjęcie Nauka zdalna dla nieszczepionych dzieci? Zalecenia Polskiej Akademii Nauk #1

Naukowcy wskazali, że obecnie zbyt mało uczniów się w pełni zaszczepiło. W grupie wiekowej 12-18 lat podano 900 tys. dawek Pfizera, do pełnego zaszczepienia powinno ich być 4,5 miliona.  

 Te statystyki skłoniły ekspertów do wydania zaleceń. Mowa między innymi o tym, aby dzieci, które nie są zaszczepione w okresie jesiennym, o ile zarządzone zostanie nauczanie hybrydowe, uczyły się w domach.

 „Trzeba podkreślić, że wśród osób poniżej 18. roku życia są i takie, które mogą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie. Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością – mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków” – tłumaczą naukowcy w stanowisku. 

 

Mowa była również o tym, aby personel szkoły, nauczyciele i osoby na innych stanowiskach, które nie są zaszczepione, zostały odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii.

Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów.” - twierdzą eksperci z Polskiej Akademii Nauk. 

 

Eksperci apelują więc o jak najszybsze zaszczepienie jak największej liczby uczennic, uczniów oraz kadry pedagogicznej, a także personelu pomocniczego.