Co zrobić gdy zaginie nasz zwierzak? Poznaj zasady postępowania

Patrycja

Newsy

08.01.2021 16:07

Co zrobić gdy zaginie nasz zwierzak? Poznaj zasady postępowania

Zaginięcie pupila to koszmar każdego właściciela zwierzęcia. Szczególnie dużo psów i kotów ucieka w Sylwestra. Przestraszone hukiem wystrzałów fajerwerków, w panice oddalają się od swoich domów. Wiele osób po Nowym Roku wciąż szuka swoich zaginionych zwierząt. Dowiedz się, co robić w sytuacji, gdy zaginie nasz pupil!

Zdjęcie Co zrobić gdy zaginie nasz zwierzak? Poznaj zasady postępowania #1

Zaginięcie zwierzęcia to koszmar każdego właściciela. Zdarza się, że nasz pies lub kot ucieknie, spłoszony nagłym hałasem lub zdarzeniem. Pies może się nam wyrwać w czasie spaceru, ponieważ jego instynkt łowczy każe mu gnać za innym zwierzęciem lub popędzi za potencjalną partnerką. Kot chce pozwiedzać okolicę i gubi drogę do domu. Co robić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy zaginie nasz zwierzak?

Przede wszystkim liczy się czas naszej reakcji, musimy jak najszybciej rozpocząć poszukiwania naszej zguby!

Co robić tuż po zaginięciu?

Jeśli Twój pies uciekł podczas spaceru, pozostań przez chwilę w tym miejscu. Zdarza się, że wraca do miejsca, w którym ostatni raz widział swojego właściciela. Jeśli się tam nie pojawi, a Ty wrócisz do domu, koniecznie idź waszą stałą trasą. Pytaj mijane po drodze osoby, czy go nie widziały, zostaw swój numer telefonu i poproś, aby się rozglądały. W przypadku zaginięcia kota przeszukaj wszystkie zakamarki w domu i wokół niego, okoliczne zarośla i opuszczone budynki.

Zdjęcie Co zrobić gdy zaginie nasz zwierzak? Poznaj zasady postępowania #2

Co dalej?

Jeśli minęło kilka godzin, a Ty wciąż go nie odnalazłaś- nie rezygnuj. Pojedź rowerem lub samochodem po okolicy, do pomocy zaangażuj rodzinę i znajomych. Pilnie wypatrujcie i nawołujcie uciekiniera. W nocy zwierzak zmęczony ucieczką może się gdzieś schować. Warto zajrzeć do przydrożnych budynków, przeszukać rowy, zarośla i zagajniki.

Poinformuj jak najwięcej osób

Powiadom sąsiadów i znajomych o zaginięciu zwierzaka i poproś o pomoc w poszukiwaniach. Poinformuj okolicznych weterynarzy, posterunki straży miejskiej i schroniska. W okolicy rozwieś ogłoszenia z podobizną zwierzaka. Opublikuj informacje o zaginięciu na lokalnej grupie w mediach społecznościowych. Dodaj najbardziej aktualne zdjęcie psa, jego dokładny opis i swoje dane kontaktowe. W przypadku zaginięcia kota, warto poustawiać w okolicy domu miski z jedzeniem, jego zabawki i kuwetę, aby zwabić go z powrotem do znajomego środowiska.

Zdjęcie Co zrobić gdy zaginie nasz zwierzak? Poznaj zasady postępowania #3

Nawet jeśli minęło kilka dni, nie poddawaj się i nie trać nadziei! Niektóre zwierzęta wracają do właścicieli po długim czasie!

Jak zapobiec zaginięciu zwierzęcia?

Najważniejsze jest odpowiednie oznakowanie zwierzęcia. Najlepiej zrobić to za pomocą microchipu wszczepianego w skórę i rejestracji czworonoga w bazie danych. Pomocna będzie też obroża z metalową blaszką i grawerem z imieniem oraz naszymi danymi kontaktowymi. W przypadku kota zabezpiecz siatką okna i balkony. Natomiast podczas spacerów z psem, pilnuj go uważnie, gdy spuszczasz go ze smyczy. Unikaj miejsc o dużym natężeniu ruchu drogowego i hałasu oraz określonych dni w roku, takich jak: Sylwester, Nowy Rok, lokalne festyny, imprezy plenerowe.

 

Zdjęcie Co zrobić gdy zaginie nasz zwierzak? Poznaj zasady postępowania #4