Co zrobić, gdy zgubimy bagaż w pociągu? Krótki poradnik

Co zrobić, gdy zgubimy bagaż w pociągu? Krótki poradnik

Wakacyjne, czy weekendowe wyjazdy to coś, na co czekamy z utęsknieniem. Nic więc dziwnego, że podczas podróży do wymarzonego miejsca możemy być czasem rozkojarzeni. Spora ilość wrażeń może jednak negatywnie odbić się na naszych wakacjach, szczególnie wtedy, kiedy z przypływu emocji zupełnie zapomnimy o bagażu i zgubimy go na peronie lub zostawimy w pociągu. Co wtedy zrobić?

Zdjęcie Co zrobić, gdy zgubimy bagaż w pociągu? Krótki poradnik #1

Pozostawienie bagażu w pociągu

Jeśli pozostawiliśmy bagaż w pociągu, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z przewoźnikiem i poinformować o zaistniałej sytuacji. Numer telefonu znajdziecie na stronie danego przewoźnika oraz na plakatach z rozkładem jazdy. Możemy skorzystać z numeru przeznaczonego do zgłaszania zagubionych bagażów, ale również z numeru na zwykłą infolinię.

Warto również poprosić o zabezpieczenie ewentualnego monitoringu z pociągu, aby w przypadku kradzieży mieć materiał dowodowy.

Zdjęcie Co zrobić, gdy zgubimy bagaż w pociągu? Krótki poradnik #2

Miejsce pozostawienia bagażu

Przewoźnik jednak nie zawsze ma obowiązek zwrócenia nam bagażu lub wypłacenia odszkodowania. Kiedy bagaż podróżuje blisko nas i jest w zasięgu naszego wzroku – my bierzemy za niego odpowiedzialność. Jeśli więc np. zaśniesz, a ktoś ukradnie ci bagaż, przewoźnik nie poniesie za to odpowiedzialności. Inaczej jest w przypadku, gdy musisz zostawić bagaż w wyznaczonym przez przewoźnika miejscu. Wtedy odpowiedzialność za bezpieczeństwo twoich rzeczy ponosi przewoźnik. Zazwyczaj wygląda to tak, że przewoźnik wypłaca równowartość bagażu.

Aby przewoźnik pokrył wartość utraconych przez nas przedmiotów, konieczne będzie jednak udokumentowanie strat, co jest dość czasochłonne.

Warto więc pamiętać o swoim bagażu, szczególnie jeśli przewozimy w nim dokumenty i cenne przedmioty. Zgubienie bagażu może zepsuć nawet najlepiej zaplanowane wakacje.

Agnieszka

true

Polecane