Jak nie zgubić dziecka w tłumie? 5 skutecznych porad

Jak nie zgubić dziecka w tłumie? 5 skutecznych porad

Na wakacjach często przebywacie z dziećmi w zatłoczonych miejscach: na plaży, w wesołym miasteczku, festynie. Wystarczy chwila nieuwagi, by stracić dziecko z oczu. Jak nie zgubić dziecka w tłumie? Co zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji? Poznaj 5 praktycznych porad.

Zdjęcie Jak nie zgubić dziecka w tłumie? 5 skutecznych porad #1

Jak zapobiec zgubieniu się dziecka?

Opaska z numerem telefonu

Kup specjalną opaskę i załóż ją na nadgarstek dziecku. Zapisz na niej numer telefonu i dane kontaktowe do rodziców. To bardzo duże ułatwienie, gdy dziecko już się zgubi i w związku ze stresująca sytuacją zapomni swoich podstawowych danych.

Zapisz numer na ręce

Gdy nie masz pod ręką opaski lub bransoletki, a chcesz ochronić swoje dziecko przed zagubieniem się w tłumie, wykorzystaj ten prosty sposób. Zapisz mazakiem lub markerem na ręce dziecka swój numer telefonu, następnie spryskaj to miejsce plastrem w sprayu lub lakierem do włosów- w ten sposób napis będzie trwały.

Zdjęcie Jak nie zgubić dziecka w tłumie? 5 skutecznych porad #2

Naucz dziecko numeru telefonu

Naucz dziecko swojego numeru telefonu w formie rymowanego wierszyka lub piosenki. Wytłumacz mu, że gdyby się zgubiło, ma poprosić dorosłą osobę o zadzwonienie pod ten numer do mamy lub taty.

Rozmawiaj z dzieckiem, co robić w takiej sytuacji

Przed wyjazdem na wakacje koniecznie porozmawiaj z dzieckiem, o tym co zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Ustalcie, co powinno zrobić gdy się zgubi, jak się zachowywać i kogo poprosić o pomoc. Możecie przećwiczyć takie scenki w domu i powtarzać przed wyjściem w zatłoczone miejsca.

Zdjęcie Jak nie zgubić dziecka w tłumie? 5 skutecznych porad #3

Zrób dziecku zdjęcie

Gdy już jesteście w zatłoczonym miejscu, zrób dziecku aktualne zdjęcie i miej je w telefonie. W sytuacji gdyby się zgubiło, będziesz na tyle roztrzęsiona i zdenerwowana, że możesz nie pamiętać, w co było ubrane i jakie charakterystyczne rzeczy miało ze sobą. To pomoże służbom mundurowym w poszukiwaniach.

Co zrobić, jeśli dziecko się zgubi?

Gdy dziecko się zagubi, natychmiast zadzwoń na policję. Nie czekaj, im wcześniej powiadomisz służby, tym lepiej. Gdy dziecko zaginie, możesz także zadzwonić pod specjalny, interwencyjny, bezpłatny numer telefonu 116 000, uruchomiony przez Fundację ITAKA- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Patrycja

Polecane