Lekarze ostrzegają: ten trend w odchudzaniu może zaszkodzić twojemu zdrowiu!

Justyna
Dieta i żywienie
10.01.2024 22:04
Lekarze ostrzegają: ten trend w odchudzaniu może zaszkodzić twojemu zdrowiu!

W dzisiejszym świecie, gdzie dążenie do idealnej sylwetki stało się obsesyjnym celem wielu osób, coraz więcej z nich sięga po różnego rodzaju suplementy i leki, aby przyspieszyć proces utraty wagi. Jeden z najnowszych trendów, który zdobył ogromną popularność, jest niezwykle niebezpieczny.

Najnowszy trend w odchudzaniu

Ostatnio największym zainteresowaniem wśród osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, cieszą się leki na cukrzycę, przede wszystkim semaglutyd. Ludzie, poszukując szybkich i efektywnych rozwiązań, coraz częściej decydują się na samodzielne sięganie po te leki. Jednak ekspertki ostrzegają, że za łatwym dostępem do tych preparatów kryją się poważne zagrożenia dla zdrowia. To, co z pozoru wydaje się cudownym środkiem na zrzucenie kilogramów, może okazać się pułapką, niosąc ze sobą skutki uboczne i ryzyko dla wielu aspektów naszego organizmu.

Zagrożenia dla zdrowia

Diabetolog i nefrolog, dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza, ostrzega przed groźnymi skutkami ubocznymi semaglutydu. Lek, mający hamować apetyt, może prowadzić do szybkiego odwodnienia, co z kolei skutkuje często spadkiem ciśnienia, zaburzeniami rytmu serca oraz problemami z funkcjonowaniem nerek, trzustki i serca. Opowiada ona o dramatycznym przypadku 36-letniej pacjentki, która wróciła do Polski z ostrym atakiem kolki żółciowej, spowodowanym gwałtowną utratą wagi przez semaglutyd:

„Do tego doszło odwodnienie, bo biorąc semaglutyd, miała silne wymioty i biegunki. To był ostatni moment na leczenie i pomoc. Kobieta trafiła do szpitala z rozpoznaniem kamicy, której nabawiła się poprzez gwałtowne chudnięcie, zażywając wysokie dawki semaglutydu. Gdyby zgłosiła się na leczenie trochę później, mogłaby mieć poważne komplikacje zdrowotne, z sepsą włącznie”.

Dla kogo przeznaczony jest semaglutyd?

Semaglutyd jest lekiem przede wszystkim przeznaczonym dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2, czyli chorobę metaboliczną, w której organizm nie wykorzystuje insuliny prawidłowo, co prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi. Semaglutyd pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i hamowanie nadmiernej produkcji glukozy przez wątrobę.

Co ważne, jest stosowany przede wszystkim u osób z cukrzycą typu 2, które nie osiągnęły wystarczającej kontroli glikemii przy użyciu innych metod leczenia, takich jak doustne leki przeciwcukrzycowe. W przypadku pacjentów, u których stosowanie insuliny nie jest odpowiednie lub jest niemożliwe, semaglutyd może stanowić alternatywę. Ponadto, lek ten jest często wykorzystywany w terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Natomiast stosowanie go w kontekście utraty wagi powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, a jego dawka musi być indywidualnie dostosowana, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych i zagrożeń dla zdrowia.

Ostrzeżenie FDA

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) również alarmuje w związku z lekami na cukrzycę, w tym semaglutydem. Skargi dotyczące skutków ubocznych, takich jak łysienie, wypadanie włosów czy myśli samobójcze, skłoniły FDA do rozważenia działań regulacyjnych. To dodatkowy sygnał, że konieczna jest ostrożność przy sięganiu po tego rodzaju leki.

Czas na zmiany

Warto pamiętać, że przyjmowanie leku nie powinno być jedynym środkiem zaradczym w procesie odchudzania. W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie skrótu do utraty wagi może prowadzić do poważnych konsekwencji. Lekarze jednomyślnie zalecają, aby każda próba odchudzania była prowadzona pod nadzorem specjalisty, z uwzględnieniem zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej, a nie wyłącznie za pomocą leków.

 

Kluczowe Punkty
  • Najnowszym trendem w odchudzaniu jest samodzielne zażywanie leków na cukrzycę, przede wszystkim semaglutydu.
  • Za łatwym dostępem do tych preparatów kryją się poważne zagrożenia dla zdrowia, takie jak szybkie odwodnienie, problemy z funkcjonowaniem różnych organów i dramatyczne skutki uboczne.
  • Semaglutyd jest lekiem przeznaczonym przede wszystkim dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2 i powinien być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza.
  • FDA ostrzega przed skutkami ubocznymi semaglutydu, takimi jak łysienie, wypadanie włosów czy myśli samobójcze.
  • Lekarze zalecają, aby odchudzanie odbywało się pod nadzorem specjalisty, z uwzględnieniem zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej, a nie wyłącznie za pomocą leków.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną