Kulinaria

Co oznaczają duże dziury w chlebie?

Katarzyna

March 16, 2021, 8:03 p.m.

Co oznaczają duże dziury w chlebie?

Chleb to częsty produkt, który jemy. Czasami są w nim widoczne spore dziury, co więc oznaczają? Odpowiadamy!

Wyroby mączne

Chleb i inne  wyroby mączne to produkty, które jemy praktycznie codziennie, robiąc z nich kanapki czy inne pożywne dania. Smak i zapach świeżego chleba jest niepowtarzalny, więc zazwyczaj codziennie wybieramy się do sklepu czy do piekarni po ten przysmak. Dziś możemy kupić wiele rodzajów chleb, który różni się między sobą smakiem, formą wypieku czy kolorem. Chleb najczęściej jest wypiekany z mąki:

1) żytniej,

2) pszennej,

3) pszenno-żytniej,

4) orkiszowej,

5) bezglutenowej.

Dziury w chlebie 

Czasami kupując chleb w piekarni lub sklepie możemy zauważyć, że ma większe lub mniejsze dziury, które znajdują się w miękiszu. Dziury te nie wypływają co prawda na smak chleba, jednak przy smarowaniu kromki margaryną lub masłem sprawiają trochę problemu. Ciężko też na takiej „dziurawej” kromce rozsmarować serek czy inną pastę.

Zdjęcie Co oznaczają duże dziury w chlebie? #1

Wada pieczywa

Okazuje się, że takie dziury w chlebie to według piekarzy wada pieczywa. Może ona wynikać z kilku czynników:

– mąka, jaka została użyta do wypieku, miała w swoim składzie zbyt mało glutenu,

– użyto do wypieku mąki, która pochodziła z wykiełkowanego ziarna,

– ciasto pomimo wyrobienia miało zbyt luźną konsystencję,

– do wyrobu ciasta dodano zbyt dużo drożdży,

– w przypadku chleba na zakwasie, zbyt długo trwał okres jego fermentacji,

– do pieczenia chleba użyto zbyt wysokiej temperatury,

– przy sporządzaniu ciasta dodano do niego zbyt dużo cukru,

– bochenek za krótko piekł się w piecu.

Świeżość na dłużej

Na smak i miękkość pieczywa wpływa rodzaj pojemnika, w jakim go trzymamy. Najlepiej jest trzymać wypieki mączne w bambusowym lub drewnianym chlebaku, który przepuszcza powietrze, więc chleb tak szybko nie czerstwieje. Do takiego chlebaka można również włożyć kawałek jabłka, które będzie "oddawało" swoją wilgoć, a chleb będzie ją wchłaniał, więc dłużej będzie świeży. Takie jabłko należy jednak co dwa dni wymieniać, ponieważ może zacząć pleśnieć.

Błędy przy wypieku 

Taki dziury przy wypiekaniu chleba oczywiście się zdarzają i żaden piekarz na pewno nie piecze specjalnie dziurawego chleba. Jako że takie „wady” wypieku nie wypływają na smak chleba, to tak naprawdę to tylko wada kosmetyczna. Jeśli jednak będziemy kolejny raz kupować chleb z piekarni, gdzie wystąpiły w chlebie takie „wady”, to możemy wspomnieć o tym ekspedientce, aby piekarze mogli wyeliminować te błędy w produkcji.

Dwa rodzaje "dziur w chlebie"

W tym artykule musimy również zaznaczyć, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami dziur w chlebie. Pierwszy typ dziur to te niepożądane, które są wynikiem różnego typu błędów, o których pisaliśmy wcześniej w trakcie przygotowawania chleba. Drugi rodzaj dziur to te, które są zamierzonym celem piekarza. Są to duże, regularne dziury, które widoczne są po przekrojeniu chleba. Czynnikami wpływającymi na wielkość w dziur w strukturze chleba to stosunek ilości wody do mąki, rodzaj użytej mąki oraz dobrze wyrobione ciasta.

Zdjęcie Co oznaczają duże dziury w chlebie? #2