Zaskakujący przełom w medycynie! Nowy test demaskuje chorobę, która dotyka wielu kobiet.

Patrycja
Kobiece dolegliwości
31.03.2023 23:16
Zaskakujący przełom w medycynie! Nowy test demaskuje chorobę, która dotyka wielu kobiet.

Zespół polskich naukowców opracował pierwszy na świecie nieinwazyjny test, który pozwala na szybkie wykrycie endometriozy. Kto stoi za przełomowym odkrycie i na co ono pozwoli?

 

To właśnie naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyli test, dzięki któremu kobiety będą mogły wykonać diagnostykę w kierunku endometriozy. Jest to kluczowe odkrycie, ponieważ do tej pory do postawienia diagnozy endometriozy potrzeba było kilku lat.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba ginekologiczna odpowiedzialna za połowę przypadków niepłodności wśród kobiet. Endometrioza nazywana także heterotopową lokalizacją błony śluzowej jamy macicy, gruczolistością macicy lub określana mianem wędrującej śluzówki macicy, to zaburzenie związane z rozrostem błony śluzowej macicy poza jej jamę.

Jej głównym objawem jest silny ból w okolicy miednicy.

Prawidłowo błona śluzowa zwana endometrium, znajduje się tylko w obrębie jamy macicy, a jej występowanie poza macią jest zaburzeniem. Ponieważ endometrium ma ogromne znaczenie w procesie zapłodnienia, to zaburzenie związane z przerostem tejże błony uniemożliwia kobietom zajście w ciążę.

Przyczyny i mechanizmy powstawania endometriozy nie są nam do końca znane, naukowcy badają to w jaki sposób komórki typowe dla jamy macicy znajdują się w miejscach nieraz tak odległych jak płuca. Endometrium może także wystąpić w jajnikach, jajowodach, jelitach, w pęcherzu moczowym, otrzewnej, w żołądku, wątrobie, a nawet w mózgu.

Zdjęcie Przełom medycyny! Nowy test rewolucjonizuje diagnozę choroby, z którą boryka się wiele kobiet. #1

Długa diagnostyka

Chorobę jaką jest endometrioza nie łatwo jest zdiagnozować. Według statystyk od pierwszych objawów do postawienia diagnozy mija średnio 9 lat. Wiele pacjentek, które cierpią na bolesne miesiączki otrzymuje wynik dopiero po przejściu przez zabieg, w trakcie którego pobiera się próbki do analizy. Istnieje spora szansa, że dzięki opracowanemu testowi sytuacja diametralnie się zmieni.

Prace nad testem

Prace nad przełomowym testem rozpoczęto w lipcu 2021 roku. Dr Maciej Kawecki – prezes Instytutu Lema i propagator nauki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformowali że EndoRNA - pierwszy na świecie test opracowany przez Polaków, umożliwia diagnostykę endometriozy dzięki technice qRT-PCR.

Test na endometriozę

Test na endometriozę jest podobny do badań na obecność koronawirusa, a jego opracowanie było poniekąd możliwe dzięki temu, że diagnostyka dzięki technice qRT-PCR stała się bardziej dostępna właśnie po pandemii koronawirusa. W przypadku endometriozy markerem jest specyficzny gen, który okazał się być zbyt aktywny u pań mających problem z tą dolegliwością. Naukowcy odkryli, że endometrioza związana z podwyższoną ekspresją mRNA – genu FUT4 i to właśnie on stał się makrem.

Do przeprowadzenia testu będzie niezbędny wymaz pobrany z wnętrza macicy przez ginekologa. Wymaz ten będzie musiał zostać wysłany do laboratorium, gdzie zostanie przeprowadzony test podobny do testów PCR stosowanych w celu wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Wynik testu będzie gotowy w ciągu 48 godzin.

Zdjęcie Przełom medycyny! Nowy test rewolucjonizuje diagnozę choroby, z którą boryka się wiele kobiet. #2

Główne objawy endometiozy.

Objawy endometriozy u kobiet mogą być różnorodne i różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Oto główne objawy, na które powinny zwrócić uwagę kobiety:

  1. Silne i bolesne miesiączki: Kobiety z endometriozą często doświadczają bardzo bolesnych, długotrwałych i obfitych miesiączek. Ból może być tak intensywny, że utrudnia codzienne aktywności.

  2. Ból miednicy: Charakterystycznym objawem endometriozy jest przewlekły ból miednicy, który może promieniować do dolnej części pleców lub nóg. Ból ten może być odczuwany przed, w trakcie lub po miesiączce.

  3. Ból podczas stosunku seksualnego: Endometrioza może powodować bolesność i dyskomfort podczas współżycia seksualnego, zwłaszcza w przypadku penetracji głębokiej.

  4. Ból podczas oddawania moczu lub wypróżniania: Endometrioza może wpływać na sąsiadujące narządy, takie jak pęcherz i jelita, powodując ból podczas oddawania moczu lub wypróżniania.

  5. Nietypowe krwawienia: Niektóre kobiety z endometriozą mogą doświadczać krwawień międzymiesiączkowych lub nieregularnych krwawień.

  6. Zmęczenie i osłabienie: Chociaż to objaw niespecyficzny, wiele kobiet z endometriozą odczuwa chroniczne zmęczenie i osłabienie.

  7. Problemy z płodnością: Endometrioza może mieć negatywny wpływ na płodność i powodować trudności w zajściu w ciążę.

Warto pamiętać, że objawy endometriozy mogą się różnić u poszczególnych kobiet. Jeśli masz podejrzenia dotyczące endometriozy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może postawić właściwą diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Jak wygląda leczenie endometiozy? 

Leczenie endometriozy zależy od stopnia zaawansowania choroby, objawów, wieku pacjentki oraz jej planów dotyczących płodności. Istnieje kilka różnych opcji leczenia, które mogą być stosowane zarówno oddzielnie, jak i w połączeniu. Oto najczęstsze metody leczenia endometriozy:

Terapia farmakologiczna:

Leki przeciwbólowe: W celu złagodzenia bólu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen lub paracetamol.

Leki hormonalne: Obejmują one doustne środki antykoncepcyjne, gestageny, analogi gonadoliberyny (GnRH) i danazol. Te leki działają na zmniejszenie produkcji estrogenów i zmniejszenie rozrostu tkanki endometrium, co pomaga w zmniejszeniu objawów endometriozy.

Inhibitory aromatazy: Mogą być stosowane w przypadku, gdy inne leki hormonalne nie przynoszą zamierzonych efektów. Hamują one produkcję estrogenów przez tkanke tłuszczową, co wpływa na zmniejszenie rozrostu tkanki endometrium.

Laparoskopia:

Laparoskopowa operacja chirurgiczna: W przypadku zaawansowanej endometriozy lub silnych objawów bólowych może być konieczne przeprowadzenie laparoskopowej operacji. Podczas tej procedury chirurg usunie zmienione tkanki endometrium, blizny oraz torbiele.

Terapia wspomagająca:

Terapia fizyczna: Fizjoterapia może pomóc w zmniejszeniu bólu miednicy poprzez stosowanie technik relaksacyjnych, masażu, terapii ciepłem lub zimnem oraz ćwiczeń wzmacniających.

Terapia alternatywna: Niektóre kobiety z endometriozą decydują się na terapie uzupełniające, takie jak akupunktura, medytacja, joga czy zmiany w diecie.

W każdym przypadku leczenia endometriozy ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym lekarzem specjalistą, który będzie mógł dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjentki. W niektórych przypadkach może być również konieczne długotrwałe leczenie oraz ścisłe monitorowanie choroby.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną