5 zasad dbania o zdrowie intymne kobiet

Sponsorowany
Kobiece dolegliwości
23.05.2023 15:02
5 zasad dbania o zdrowie intymne kobiet

Higiena pochwy i okolic intymnych jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia i zapobiegania infekcjom. Każda z nas jest inna, dlatego istotne jest słuchanie swojego ciała i dostosowywanie rutynowej higieny intymnej do własnych potrzeb, niemniej, istnieje kilka uniwersalnych zasad, które mogą przyczynić się do Twojego zdrowia i lepszego samopoczucia każdego dnia.

 

Czym jest mikrobiom pochwy i jak dbać o jego równowagę?

 

Mikrobiom pochwy to złożona społeczność mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów i wirusów, które występują naturalnie w pochwie. Równowaga mikrobiomu pochwy jest istotna dla zdrowia intymnego kobiety, ponieważ pomaga utrzymać odpowiednie pH, chronić przed infekcjami i zapobiegać rozwojowi patogennych drobnoustrojów.

 

Poza podstawową higieną możesz pomóc utrzymać swój mikrobiom w równowadze przez unikanie nadmiernego stosowania antybiotyków. Zadbaj o zdrową dietę, bogatą w błonnik, probiotyki i prebiotyki. Unikaj stosowania wybielaczy i innych silnych środków chemicznych przy praniu bielizny intymnej. Ważne jest, aby pamiętać, że mikrobiom pochwy jest unikalny dla każdej kobiety i może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek czy dieta.

Nie przesadzaj z higieną

Myj dokładnie zewnętrzną część pochwy i okolice intymne z użyciem łagodnego mydła i ciepłej wody. Unikaj stosowania perfumowanych mydeł lub żeli, ponieważ mogą one podrażniać delikatną skórę i nabłonek pochwy. Nie stosuj detergentów do mycia wewnętrznych narządów płciowych. Tutaj wystarczy ciepła woda.

Zachowaj kwaśne pH

Dbaj o właściwe pH (odczyn kwasowości/zasadowości) pochwy. Podczas mycia okolic intymnych unikaj wewnętrznego płukania, ponieważ naturalne bakterie pochwy pomagają w utrzymaniu równowagi pH i zdrowej flory bakteryjnej. Do czynników zagrażających zdrowemu odczynowi pH należy też długotrwałe moczenie w wannie i stosowanie perfumowanych produktów higienicznych (tamponów, podpasek).

Po oddaniu moczu lub wypróżnieniu zawsze podcieraj się od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z okolic odbytu do pochwy. Jeżeli istnieje taka możliwość, korzystaj z bidetu.

Zadbaj o dostęp powietrza

Unikaj noszenia zbyt ciasnej lub syntetycznej bielizny/odzieży. Dostęp powietrza do miejsc intymnych zapobiega ich poceniu a tym samym namnażaniu bakterii. Dlatego warto spać bez bielizny, gdy jest to możliwe np. w domu. Zwracaj szczególną uwagę na higienę podczas menstruacji. Regularnie zmieniaj tampony lub podpaski, aby uniknąć infekcji. Rozważ stosowanie kubeczka menstruacyjnego, który najmniej oddziałuje na równowagę pochwy.

Jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach lub nienaturalne wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być oznaki infekcji lub innych problemów zdrowotnych, które wymagają leczenia.

Higiena po stosunku

Po stosunku warto oddać mocz, ponieważ pomaga to w usuwaniu potencjalnych bakterii, które mogą dostać się do cewki moczowej. Warto też dokładnie umyć zewnętrzne obszary intymne za pomocą łagodnego mydła i ciepłej wody oraz unikając płukania wnętrza pochwy. Świeża i sucha bielizna także pomoże utrzymać higienę. Jeśli odbyłaś stosunek z użyciem prezerwatywy, zadbaj o jej prawidłowe usunięcie i unikaj kontaktu ze spermą lub płynem preejakulacyjnym.

Probiotyki w higienie pochwy

Probiotyki mogą odgrywać kluczową rolę w higienie pochwy poprzez utrzymanie zdrowej flory bakteryjnej i równowagi mikrobiomu. Probiotyki są dostępne w różnych formach, takich jak suplementy doustne, globulki dopochwowe, kapsułki lub kremy. Mogą zawierać szczepy bakterii, które są naturalnie obecne w pochwie i mają korzystny wpływ na równowagę mikroflory.

 

Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem stosowania probiotyków dopochwowych skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Profesjonalista będzie w stanie zalecić odpowiednie produkty i dawkowanie, uwzględniając indywidualne potrzeby i ewentualne istniejące warunki zdrowotne. Pamiętaj też, że probiotyki dopochwowe mogą być pomocne jako uzupełnienie higieny intymnej, ale nie zastępują one innych podstawowych zasad higieny. 

Upławy czy powinny nas niepokoić?

Wydzielina intymna jest naturalnym zjawiskiem i częścią zdrowej fizjologii intymnej kobiet. Są to substancje wydzielane przez pochwę w celu utrzymania jej wilgotności, oczyszczania i ochrony przed infekcjami. Wydzielina może różnić się pod względem koloru, konsystencji i zapachu.

Naturalne upławy mogą mieć różne kolory w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Mogą być przezroczyste, białe, kremowe lub lekko żółtawe. Mogą mieć też różne konsystencje, od lepkich i kleistych do bardziej wodnistych. Mogą być gęste lub rzadsze, ale zazwyczaj nie powinny być bardzo gęste lub grudkowate. Zapach z wydrowychdzielin powinien być subtelny i naturalny.

 

Istnieją jednak również sytuacje, w których warto skonsultować się z lekarzem.  

  •     Zmiana koloru upławów na intensywnie żółty, zielony, szary lub brązowy,
  •     Nieprzyjemny lub silny zapach upławów,
  •     Grudkowata lub pienista konsystencja upławów,
  •     Świąd, pieczenie lub podrażnienie okolic intymnych,
  •     Ilość wydzieliny z pochwy zdecydowanie większa niż zwykle.

Więcej porad o zdrowiu możesz przeczytać na stronie Aptelia.pl

Bibliografia: 

  1. Klimnuk, Upławy – czym są I co warto o nich wiedzieć?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a852-Uplawy__czym_sa_i_co_o_nich_warto_wiedziec [dostęp: 10.05.23]

Khaskheli M., Baloch S., Baloch A.S., Shah S.G.S. (2021), Vaginal discharge during pregnancy and associated adverse maternal and perinatal outcomes, Pak J Med Sci, nr 37(5), s. 1302-1308. 

Kissinger P. (2015), Trichomonas vaginalis: a review of epidemiologic, clinical and treatment issues, BMC Infect Dis, nr 5(1), s. 307.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną