Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zioła mają cudowne właściwości. Zazwyczaj jednak wydaje nam się, że należy je kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Wyszukujemy rzadkich i mało znanych ziół sądząc, że są one zdrowsze niż te pospolite. Jednak nie zawsze tak jest. Dobrym na to przykładem jest ten chwast, który ma mnóstwo leczniczych właściwości!
Glistnik jaskółcze ziele, bo o nim mowa, posiada wachlarz właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Występuje on w całej Polsce jako chwast. Mało kto wie, że jaskółcze ziele można wykorzystać na wiele sposobów.
Właściwości jaskółczego ziela
Gorączka
Glistnik wykorzystywany był jako lek przeciwgorączkowy głównie w Grecji niż setki lat temu. Dziś mamy skuteczniejsze metody obniżania gorączki. Warto jednak wypróbować ten sposób, gdy nie mamy pod ręką leków.
Przewód pokarmowy
Napar z młodych liści tego zioła działa żółciopędne. Dzięki temu doskonale reguluje pracę układu pokarmowego i wspomaga trawienie.
Usuwanie kurzajek
Pomimo wielu zastosować jaskółczego ziela, znany jest on najbardziej z niszczenia kurzajek. Do tego celu nie stosujemy jednak naparu, a mleczko zawarte w łodydze. Jak to zrobić?
Sokiem z łodygi należy smarować kurzajkę raz dziennie. Cały proces usuwania kurzajki będzie trwał kilka dni. Kurzajki oraz brodawki wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) można usunąć za pomocą mleczka z łodygi, ponieważ zawiera on silne działania bakteriobójcze i przeciwwirusowe.
Napar na uspokojenie
Napar z glistnika jaskółcze ziele doskonale wpływa na układ nerwowy. Dzięki temu warto pić go w celu relaksu lub przed snem, aby szybciej zasnąć. Jak przygotować taki napar?
Pół łyżki stołowej suszonego ziela należy zalać szklanką wody i podgrzewać na wolnym ogniu przez około 30 minut. Po upływie tego czasu napar należy odstawić na 10 minut, a następnie przecedzić.
Tak przygotowany napar zwalcza również bóle miesiączkowe oraz bóle mięśni. Warto więc pić go po ciężkim dniu.