10 zastosowań rumianku. Wielka moc ukryta w drobnej roślinie!

Patrycja
Zdrowie
03.07.2020 18:01
10 zastosowań rumianku. Wielka moc ukryta w drobnej roślinie!

Rumianek to niezwykle popularna, znana i ceniona roślina lecznicza. W Polsce można spotkać go niemal wszędzie: na łąkach, polach, trawnikach i w ogrodach. Jego niezwykłe właściwości sprawiły, że często wykorzystywany jest w ziołolecznictwie, przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w kuchni. Poznaj wielką moc rumianku i dowiedz się, kiedy warto go stosować!

10 zastosowań rumianku:

1. Na podrażnienia skóry

Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, rumianek doskonale sprawdza się przy problemach skórnych. Pomaga w łagodzeniu podrażnień, oparzeń, zmian trądzikowych, a nawet przy grzybicy i owrzodzeniach. Można stosować go w formie parówek, kompresów lub jako składnik kosmetyków: kremów czy maści.

2. Na zapalenie spojówek

Rumianek pomaga przy podrażnieniach oczu, zwłaszcza przy zapaleniu spojówek i jęczmieniach. Działa ściągająco, antyseptycznie i przeciwzapalnie. W formie kompresu przyniesie ulgę naszym oczom.

3. Na infekcje jamy ustnej i gardła

Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu świetnie radzi sobie z infekcjami gardła, zapaleniem dziąseł, grzybicą i podrażnieniami błony śluzowej jamy ustnej. Można stosować go w formie płukanek do gardła lub jako składnik past do zębów.

Zdjęcie 10 zastosowań rumianku. Wielka moc ukryta w drobnej roślinie! #1

4. Na infekcje górnych dróg oddechowych

Inhalacje z rumianku pomogą pokonać pierwsze oznaki przeziębienia, ułatwią oddychanie i rozrzedzą zalegającą wydzielinę.

5. Na żołądek

Hamuje wydzielanie substancji wywołujących stany zapalne. Działa rozkurczowo, pomaga przy problemach trawiennych, wspomaga perystaltykę jelit, korzystnie wpływa na wątrobę i przynosi ulgę w chorobie wrzodowej.

6. Na drogi moczowe

Pomaga w leczeniu zapalenia pęcherza i cewki moczowej. Przydatny przy problemach z nerkami. Warto stosować go w formie nasiadówek lub dodać do gorącej kąpieli.

7. Na cukrzycę

Picie rumianku po posiłku pomoże utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, dodatkowo chroni trzustkę i działa przeciwcukrzycowo.

Zdjęcie 10 zastosowań rumianku. Wielka moc ukryta w drobnej roślinie! #2

8. Na ból

Pomaga zwłaszcza przy bólach brzucha, kolkach, wzdęciach oraz nadmiernej fermentacji. Dzięki cennym substancjom, obniża napięcie mięśni gładkich jelit i żołądka, działa rozkurczowo i antyseptycznie.

9. Na uspokojenie

Rumianek pomaga zwalczyć stres, napięcie i lęki, odprężyć się i zrelaksować. Napar z rumianku wypity wieczorem, pozwoli szybciej zasnąć i wyciszyć się przed snem. Wszystko za sprawą zawartości flawonoidów oraz spiroeteru i związków kumaryny.

10. Na włosy

Rumianek często wykorzystywany jest do pielęgnacji włosów, zwłaszcza w kolorze blondu. Ma działanie silnie rozjaśniające, wygładza i nadaje blask włosom. Można stosować go w formie płukanek lub jako składnik szamponów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną