Bulgotanie w brzuchu- co oznacza i jak sobie z tym radzić?

Patrycja

Zdrowie

Jan. 4, 2021, 3:27 p.m.

Bulgotanie w brzuchu- co oznacza i jak sobie z tym radzić?

Zdarza się, że doświadczasz uczucia przelewania i bulgotania w brzuchu?  Częste występowanie tych odgłosów, może świadczyć o problemach zdrowotnych. Dowiedz się, co oznacza bulgotanie w brzuchu, jaka jest jego przyczyna i jak sobie z tym radzić. Sprawdź, w jakich przypadkach powinnaś udać się do lekarza.

Zdjęcie Bulgotanie w brzuchu- co oznacza i jak sobie z tym radzić? #1

Bulgotanie, przelewanie i przewracanie się w brzuchu to coś, czego każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu. Oprócz tego, że takie dogłosy mogą być irytujące i kłopotliwe, mogą też świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym.

Jakie są przyczyny bulgotania w brzuchu?

Bulgotanie w brzuchu związane jest pracą układu pokarmowego. Dochodzi do niego podczas mieszania strawionego pokarmu z sokami żołądkowymi. To naturalna oznaka i wynika z dobrej pracy systemu trawiennego. Jednak czasem mogą towarzyszyć mu uczucie pełności, wzdęcia, gazy i przelewanie w jelitach. Może wynikać to ze spożywania produktów powodujących zwiększone występowanie gazów lub zbyt szybkiego połykania pożywienia.

O czym jeszcze może świadczyć bulgotanie w brzuchu?

Głośne odgłosy pochodzące z jelit, uczucie przewracania i przelewania, mogą świadczyć o poważniejszych problemach. Jeśli trwają długo i są powodem dyskomfortu, należy skonsultować je z lekarzem, w celu ustalenia przyczyny i postawienia diagnozy.

Zdjęcie Bulgotanie w brzuchu- co oznacza i jak sobie z tym radzić? #2

Bulgotanie w brzuchu a choroby

Zdarza się że nadmierne i długotrwałe występowanie bulgotania w brzuchu, związane jest z nadpobudliwością jelit. To z kolei może być spowodowane zatruciem pokarmowym, zapaleniem żołądka, zespołem nadwrażliwości jelita grubego, wrzodami, alergiami, infekcjami. Nadmierne bulgotanie może wynikać ze stresu i zdenerwowania, być spowodowane działaniem alkoholu, toksyn i leków przeczyszczających. Zdarza się, że uporczywe bulgotanie powstaje wskutek zaburzenia ruchu treści jelit i ich niedrożności.

Jak sobie radzić z bulgotaniem w brzuchu?

Wykonaj badania

Jeśli bulgotanie w brzuchu Ci przeszkadza, należy zacząć od zlikwidowania jego przyczyny. Warto skonsultować się lekarzem i wykonać badania krwi oraz specjalistyczne badania układu pokarmowego: USG jamy brzusznej, gastroskopię i kolonoskopię.

Unikaj tych produktów

W codziennej diecie należy zrezygnować z produktów, które mogą być przyczynami dolegliwości: tłustych, wysokokalorycznych, wzdymających. Należą do nich tłuste gatunki mięs, ryb i nabiał, smażone potrawy, warzywa strączkowe, kiszone, surowe owoce i warzywa, dania typu fast-food, czekolada, ostre przyprawy, gazowane napoje, kawa, mocna herbata, alkohol.

Zdjęcie Bulgotanie w brzuchu- co oznacza i jak sobie z tym radzić? #3

Zmień nawyki żywieniowe

Należy jeść 4-5 małych posiłków dziennie, o stałych porach. Dokładnie przeżuwać każdy kęs, nie pić podczas jedzenia. Ostatni posiłek spożyć na 2-3 godziny przed snem. Po jedzeniu unikać leżenia oraz wysiłku fizycznego. Warto spożywać potrawy niskokaloryczne, gotowane lub pieczone z niewielką ilością łagodnych przypraw.