Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności

Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności

Stosowanie jednorazowych rękawiczek do tej pory kojarzone było z gastronomią lub służbą zdrowia. W domach jedynie okazjonalnie sięgaliśmy po tę ochronę dłoni. W tej chwili zdecydowanie częściej ich używamy. Oto 10 sytuacji, w których naprawdę się przydadzą.

Zdjęcie Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności #1

 

Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, że do wyboru mamy aż 4 rodzaje rękawic jednorazowych. Wybór odpowiednich rękawic jest kluczowy, aby skutecznie chronić się przed drobnoustrojami. Są to rękawiczki:

  • Lateksowe - robione z kauczuku, najczęściej wywołują uczulenia
  • Nitrylowe - robione z syntetycznego kauczuku, nie wywołuj uczuleń, są jednak mało trwałe
  • Winylowe - robione z PCV, rzadko uczulają, są wytrzymałe, jednak mało elastyczne
  • Foliowe  -robione z foli, rzadko uczulają, nie są wytrzymałe, ani elastyczne. Sprawdzają się jedynie w gastronomi, fryzjerstwie i kosmetyce.

1. Do wycierania kurzu

W trakcie sprzątanie, nieświadomie dotykamy twarzy nawet 25 razy w ciągu godziny. Jeśli wokół nosa lata nam kurz, robimy to tym częściej, Aby nie przenosić roztoczy w okolice twarzy, warto założyć rękawiczki.

Zdjęcie Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności #2

2. Do mycia naczyń

Zazwyczaj po umyciu naczyń nie myjemy już rąk, bo przecież swoje odmokły w trakcie tego zajęcia. W ten sposób przenosimy drobnoustroje z brudnych naczyń po domu.

3. Do porządków w toalecie

Podczas sprzątania w łazience rękawiczki jednorazowe są absolutnie niezbędne. Dzięki nim nie narazimy się nie tylko na działanie szkodliwych drobnoustrojów, ale także agresywnych środków czyszczących.

4. Do krojenia mięsa

Na surowym mięsie gości się cała masa drobnoustrojów, dlatego podczas jego wyjmowania i krojenia warto wyposażyć się w rękawiczki.

Zdjęcie Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności #3

5. Do opieki nad osobą chorą

Jeśli opiekujemy się osobą starszą, do tego przewlekle chorą powinniśmy mieć pod ręką zapas rękawiczek jednorazowych. Przydadzą się podczas robienia zastrzyków, kąpieli, przebierania, smarowania zmian skórnych, zmienia pieluchy i karmienia.

6. Do obierania warzyw

Niektóre warzywa takie jak np. ziemniaki czy marchewka, nie są myte przed obieraniem. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie warto założyć rękawiczki podczas kontaktu z brudnymi jeszcze warzywami.

Zdjęcie Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności #4

7. Do zmiany pieluszki

Zazwyczaj nie ma potrzeby zakładania jednorazowych rękawiczek podczas zmiany pieluszki. Wyjątkową sytuacją jest nasze przeziębienie lub zmiany okołopieluszkowe (podrażnienie, stan zapalny, odparzenia) u maluszka.

8. Do opatrywania ran

Rękawiczki jednorazowe są niezbędne do opatrywania ran. Chronią nas przede wszystkim przed kontaktem z krwią innej osoby.

Zdjęcie Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności #5

9. Do sprzątania przy zwierzakach

Jednorazowe rękawiczki są niezbędne przy zmienianiu kociej kuwety, warto także sięgnąć po nie podczas zmiany terrarium mniejszych zwierzaków, mycia misek czy zabawek.

10. Do zabiegów kosmetycznych

Rękawiczki jednorazowe przydadzą nam się także podczas domowych zabiegów fryzjerskich i kosmetycznych. Jedne substancje mogą podrażnić naszą skórę, inne skutecznie ją pobrudzić.

Zdjęcie Kiedy musimy założyć rękawiczki jednorazowe? 10 najważniejszych czynności #6

Ważne!

Pamiętajmy, że, pomimo iż rękawiczki jednorazowe chronią nas przed ryzykiem zakażenia, jednak nie zastępują higieny rąk. Ich noszenie nie może być także podstawą do lekceważącego podchodzenia do zasad higieny i bezpieczeństwa.

 

Patrycja

Polecane