Koronawirus: unikaj dotykania tych 8 rzeczy gołymi rękami

Koronawirus: unikaj dotykania tych 8 rzeczy gołymi rękami

Z powodu epidemii koronawirusa jesteśmy zmuszeni zmienić nasze nawyki, które jak wiemy, ciężko czasami jest zniwelować. Dodatkowo wirus SARS-CoV-2 przez długi czas może przetrwać na różnego rodzaju przedmiotach, o których nawet nie pomyślelibyśmy, że to właśnie przez nie możemy się zarazić. Zobaczcie, których przedmiotów należy unikać lub je dezynfekować, aby uniknąć zarażenia!

Zdjęcie Koronawirus: unikaj dotykania tych 8 rzeczy gołymi rękami #1

Jak wiadomo, jednymi z najważniejszych czynności, o których musimy pamiętać, aby się nie zarazić, jest częste mycie i dezynfekowanie swoich rąk oraz nie dotykanie twarzy.

Dotykanie brudnymi rękami twarzy w okolicach błony śluzowej, oczu, ust, nosa czy brody naraża nas na zakażenie wirusem. Dodatkowo wiele rzeczy codziennego użytku również stało się zagrożeniem, przez które może dojść do zakażenia. Zobaczcie, na które rzeczy w czasie epidemii trzeba szczególnie uważać:

1. Klucze do domu i samochodu:

Zapewne mało kto na co dzień pomyślałby o tym, że na kluczach jest tak dużo zarazków. W ciągu dnia znajdują się one w różnych miejscach, jak np. torebka czy plecak i mają styczność z wieloma bakteriami. Warto pomyśleć nad tym, aby raz na jakiś czas przetrzeć je chusteczkami nasączonymi alkoholem.

2. Klamki

Na klamkach wirus jest w stanie utrzymać się nawet do 72 h. W ciągu dnia niemożliwe jest unikanie dotykania klamek, dlatego też po każdym kontakcie z nimi należy umyć lub dezynfekować nasze dłonie.

3. Telefony komórkowe

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma komórkę w swojej kieszeni. Jak się okazuje, nasz telefon jest większym skupiskiem bakterii niż muszla klozetowa. Mamy go w naszych dłoniach kilkadziesiąt razy dziennie, a co za tym idzie, gromadzi się na nim mnóstwo zarazków. Naskórek, pot, resztki makijażu wraz z ciepłem, które wytwarza aparat telefoniczny, to idealne środowisko dla rozwoju bakterii i tym samym utrzymaniu wirusa.

Zdjęcie Koronawirus: unikaj dotykania tych 8 rzeczy gołymi rękami #2

4. Bankomaty

Bankomaty na co dzień dotykane są przez mnóstwo osób. Chociaż banki zapewniają, że czyszczą swoje urządzenia, to trzeba wziąć na to poprawkę. Na klawiszach i ekranach dotykowych bankomatów znajduje się wiele bakterii, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

5. Pieniądze i karty bankomatowe

O tym, że na pieniądzach znajduje się całe mnóstwo bakterii, wie chyba każdy. Jednak mało kto pomyślałby, że również karty bankomatowe są idealnym nośnikiem drobnoustrojów. Niemal codziennie mamy kartę bankomatową w swoich rękach, a co za tym idzie, gromadzą się na niej wirusy i bakterie. Pamiętajmy o myciu rąk za każdym razem, kiedy dotykamy pieniędzy bądź karty.

6. Samochód

Kierownica w naszym aucie jest nośnikiem wielu drobnoustrojów. Dodatkowo niska temperatura, to idealne środowisko dla bakterii i wirusów. Pamiętajmy, żeby jak najczęściej się da dezynfekować ręce po wyjściu z auta, jak i kierownicę oraz drążek zmiany biegów.

7. Zegarek

Tę część naszej garderoby często dotykamy bezwiednie, kiedy chcemy sprawdzić godzinę. Często ściągamy go z naszej ręki i kładziemy w różnych miejscach, przez co jest on idealnym nośnikiem drobnoustrojów. Raz na jakiś czas powinniśmy również wyczyścić go nawilżonymi chusteczkami z alkoholem

Zdjęcie Koronawirus: unikaj dotykania tych 8 rzeczy gołymi rękami #3

8. Smycz psa

Każdy, kto ma psa, doskonale wie, że po przyjściu do domu po wielu godzinach pierwsze co bierzemy do ręki, to smycz naszego czworonoga, aby wyprowadzić go na spacer. Bardzo często zapominamy o umyciu rąk przed dotknięciem smyczy. Tym samym jest ona doskonałym nośnikiem wirusów i bakterii.

Przedstawiliśmy tylko kilka rzeczy, które mogą najbardziej przyczynić się do zarażenia. Jak również pokazała analiza, w zależności od warunków i materiału, na którym znajduje się wirus, jest on w stanie przetrwać od 3 godzin do nawet 9 dni! Niemniej jednak najważniejsze w tym wszystkim, to zachować zdrowy rozsądek i w czasach epidemii bardziej zadbać o swoją higienę i częściej dezynfekować nasze dłonie!

Agnieszka

true

Polecane