Dlaczego Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają?

Patrycja

Uroda

30.12.2020 21:08

Dlaczego Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają?

Gdy już po kilku godzinach od umycia głowy, nasza fryzura traci objętość, kosmyki są oklapnięte i zaczynają przypominać nieestetyczne strąki, możemy mówić o nadmiernym przetłuszczaniu się włosów. Dowiedz się, dlaczego Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają i jak temu zaradzić.

Nadmierne przetłuszczanie włosów spowodowane jest tym, że skóra głowy jest bardzo sucha i zmusza gruczoły do wzmożonego wydzielania łoju. Nadmierna produkcja sebum sprawia, że skóra jest tłusta i klejąca, a włosy płaskie, oklapnięte i często zbite w strąki.

Zmiany hormonalne

Tłuste włosy mogą wynikać ze zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie, na przykład podczas dojrzewania u nastolatków lub w czasie menopauzy u dojrzałych kobiet. Może być to także związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej: nadmiernym wydzielaniem androgenów u kobiet i testosteronu u mężczyzn.

Zdjęcie Dlaczego Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają? #1

Niewłaściwa pielęgnacja włosów

Także niewłaściwa pielęgnacja włosów przyczynia się do nadmiernego przetłuszczania. Zbyt częste mycie włosów, mycie ich w za gorącej wodzie, stosowanie szamponów, odżywek i masek o złym składzie (zawierających silikony i parabeny), za częste suszenie gorącym powietrzem, czy nadmierne stosowanie lokówki i prostownicy.

Co zrobić by włosy się nie przetłuszczały?

Nie myj codziennie włosów

Odpowiednia pielęgnacja włosów każdego dnia to sposób na to, by były gęste, mocne i piękne. Myj włosy jak najrzadziej w letniej wodzie. Nie myj ich codziennie, staraj się to robić co drugi dzień lub rzadziej. Pozwoli to przywrócić równowagę w wydzielaniu sebum.

Zdjęcie Dlaczego Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają? #2

Wybieraj odpowiednie szampony

Podczas mycia włosów sięgaj po naturalne szampony, pozbawione silikonów i parabenów. Szampon nakładaj dwukrotnie. Najpierw mycie wstępne: lekko spień i spłucz szampon. Nałóż go drugi raz i dokładnie umyj włosy, masując skórę głowy. Staraj się nie suszyć włosów suszarką, pozwól im samoistnie wyschnąć.

Sięgaj po naturalne produkty

Podczas pielęgnacji włosów, sięgaj po naturalne ziołowe szampony i odżywki. Czarna rzodkiew, pokrzywa, mydlnica lekarska, rzepa, mięta, aloes to produkty które sprawią, że twoje włosy nie będą nadmiernie się przetłuszczały. Wykorzystaj je do domowych wcierek i płukanek.

Zdjęcie Dlaczego Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają? #3

Stosuj odpowiednią dietę

Odpowiednia dieta to sposób na to, by zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, pełnych konserwantów i ulepszaczy smaku. Twoja codzienna dieta powinna być bogata w produkty zawierające witaminy z grupy B, witaminy A, E, H, D, C oraz składniki mineralne: cynk, żelazo, miedź, magnez, krzem, jod i selen.

Nie dotykaj ciągle włosów

Staraj się w ciągu dnia unikać dotykania włosów brudnymi rękami. Nie poprawiaj ich co chwilę i nie baw się kosmykami. Takie działania sprawiają, że pobudzasz gruczoły do produkcji łoju. Jeśli przeszkadzają Ci rozpuszczone włosy, zaplataj je w warkocz lub upinaj w kok.

Zdjęcie Dlaczego Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają? #4