Jak prawidłowo założyć i zdjąć rękawiczki

Jak prawidłowo założyć i zdjąć rękawiczki

Dla wielu ludzi zakładanie rękawiczek, a tym bardziej ich zdejmowanie wydaje się wprost banalne, by czytać na ten temat poradniki. Należy jednak zadać sobie pytanie czy na pewno robimy to prawidłowo?

Zdjęcie Jak prawidłowo założyć i zdjąć rękawiczki #1

Według statystyk większość wirusów i zakażeń przenosi się drogą kropelkową. Wirusy i bakterie przenoszą się również przez dotykanie rzeczy i przedmiotów, na których owe wirusy się znajdują. Dlatego tak ważne jest noszenie rękawiczek w przypadku ogłoszonej epidemicznej zachorowalności na wirusy. Dzięki temu uchronimy siebie przed zakażeniem oraz nie dołożymy swojej cegiełki do rozprzestrzeniania się zarazków chorobotwórczych.Panująca pandemia koronawirusa, a rękawiczki.W obecnej sytuacji panującej w Polsce, naszym obowiązkiem jest zabezpieczanie swoich dłoni rękawiczkami lateksowymi, w celu uniknięcia zarażenia. Przyczynimy się w ten sposób do spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Noszenie rękawiczek powinno odbywać się jednak według określonych zasad. Powinniśmy również w odpowiedni sposób dokonywać ich zakładania i zdejmowania.

Większość osób popełnia podstawowy błąd po wyjęciu rękawic z opakowania. Aby ułatwić sobie ich założenie, wdmuchujemy powietrze do środka rękawic, dzięki czemu się rozprostują. Czyniąc to, wdmuchujemy do środka parę wodną z ust, co może nam nie wyjść na zdrowie, ponieważ panujący na świecie koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową.

Zdjęcie Jak prawidłowo założyć i zdjąć rękawiczki #2

Zasady prawidłowego noszenia i zakładania rękawic lateksowych.1. Przed założeniem rękawiczek lateksowych należy dokładnie umyć ręce oraz odkazić je środkiem na bazie spirytusu (powyżej 60%). Obcięte paznokcie, a także brak tipsów i innych ozdób oraz pierścionków, z całą pewnością ułatwi nam założenie rękawiczek, chroniąc je przed ich podziurawieniem.2. Po wyjęciu rękawic z opakowania, należy je zakładać w następujący sposób. Chwycić rękawiczkę w miejscu gdzie powinien znajdować się nadgarstek i powoli wsunąć ją na dłoń. Ta sama czynność dotyczy drugiej ręki.3. Pamiętajmy, aby przy zakładaniu rękawiczek nie dotknąć skóry przedramienia. Jeśli chcemy tego uniknąć, trzeba odwinąć zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy zgiętymi palcami tak, aby udało się nałożyć rękawicę na drugą rękę.4. Posiadając rękawiczki na dłoniach należy pamiętać, aby nie dotykać nimi twarzy, włosów, nie przecierać oczu. W ten sposób uchronimy swój organizm przed przedostaniem się do niego bakterii.Zasady prawidłowego zdejmowania rękawiczek.1. Rękawicę zdejmujemy przez uchwycenie jej w okolicy nadgarstka, pamiętając o tym, by nie dotykać skóry przedramienia. Następnie ściągamy rękawiczkę z dłoni, wywracając ją wewnętrzną stroną na wierzch.2. Następnie, trzymając w drugiej ręce zdjętą rękawiczkę, wsuwamy palce pod drugą rękawiczkę i zsuwamy ją z dłoni. Robimy to tak, aby pierwsza rękawiczka schowała się w drugiej, po czym zwijamy rękawiczki i wyrzucamy do kosza.3. Po zdjęciu rękawiczek należy umyć dłonie wodą z mydłem lub zdezynfekować detergentem na bazie alkoholu minimum 60%.Jak nakładać rękawice jałowe?Podobne zasady zdejmowania i zakładania obejmują rękawiczki jałowe. Tak samo należy pamiętać, aby dezynfekować lub myć ręce przed ich założeniem. Zabronione jest, natomiast dotykanie jałowej części opakowania z rękawiczkami.


Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia od 70 do 90 proc. zakażeń szpitalnych przenoszonych jest przez personel medyczny (przede wszystkim przez ręce). Mycie i dezynfekcja dłoni są najważniejszymi procedurami w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym.

Agnieszka

true

Polecane