Twoje auto nie ma przeglądu? Sprawdź co może Ci grozić!

Patrycja
Newsy
07.12.2020 14:24
Twoje auto nie ma przeglądu? Sprawdź co może Ci grozić!

Przegląd samochodu jest obowiązkowy, a jazda bez ważnego przeglądu technicznego prawnie zabroniona. Nie powinniśmy prowadzić samochodu, który nie przeszedł wszystkich badan. Jednak czasami z uwagi na nasze zapominalstwo możemy wpędzić się w kłopoty. Sprawdzamy wiec, jakie konsekwencje możemy ponieść, jeśli zapomnieliśmy o przeglądzie.

Zdjęcie Twoje auto nie ma przeglądu? Sprawdź co może Ci grozić! #1

Jazda bez ważnego przeglądu może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi. Jeśli nasz samochód nie jest w dobrym stanie, to może okazać się, że grozi nam coś więcej niż sam mandat. Co jeszcze może nas spotkać podczas kontroli policyjnej?

Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do regularnych badań technicznych. Mamy obowiązek oddać auto do przeglądu, co najmniej raz w roku. Ponadto warto wykonać badanie techniczne po wypadku samochodowym lub wykryciu i naprawie poważnej usterki. Inaczej sprawa wygląda, jeśli nasz samochód wyjechał z salonu, wtedy pierwszy przegląd robimy po trzech latach od zakupu, drugi po dwóch i kolejno, co roku (chyba, że dokonaliśmy w nim modyfikacji, wtedy przegląd obowiązuje co roku).

Co grozi za jazdę bez przeglądu

  • Pierwszą karą, jaka może nas spotkać za prowadzenie samochodu, jest mandat karny. Kwota mandatu może być bardzo zróżnicowana, za brak ważnego badania technicznego jest to przedział między 20, a 500 złotych. Jego wysokość będzie uzależniona od stanu, w jakim jest pojazd.

Zdjęcie Twoje auto nie ma przeglądu? Sprawdź co może Ci grozić! #2

  • Pomimo tego, iż od października 2018 roku możemy poruszać się samochodem bez dowodu rejestracyjnego, inaczej ma się sprawa, jeśli nie posiadamy ważnego przeglądu. W jakiej sytuacji podczas kontroli policjant może skierować samochód na lawetę, a za usługę zapłacimy my. Ponadto nasz elektroniczny dowód rejestracyjny zostanie zablokowany na czas uzyskania przeglądu. Będziemy musieli się udać po badaniu technicznym do wydziału komunikacji wraz z zaświadczeniem z prośbą o jego odblokowanie.
  • Jeśli policjant oceni stan naszego samochodu na niedostatecznie dobry, także może skierować nasz pojazd na lawetę. Koszty ponosimy niezmiennie my.

Zdjęcie Twoje auto nie ma przeglądu? Sprawdź co może Ci grozić! #3

  • Jeśli nasz samochód brał udział w wypadku w momencie, kiedy nie posiadał ważnego przeglądu technicznego, wyklucza nas to z możliwości uzyskania odszkodowania. Brak badania może zostać wskazany, jako bezpośrednią lub pośrednią przyczynę wypadku. Nawet jeśli to nie my spowodujemy wypadek, brak przeglądu zmusi nas do całej masy papierkowej roboty i spowoduje duże utrudnienia. Odmowa odszkodowania obejmuje zarówno AC, jak i NNW.

Wskazówka

Zapisz sobie przypomnienie w telefonie, dotyczące kończącego się przeglądu samochodu. W ten sposób zawsze będziesz trzymać rękę na pulsie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną