Za te wykroczenia możesz dostać mandat, a nawet o tym nie wiesz!

Katarzyna

Newsy

16.07.2020 9:33

Za te wykroczenia możesz dostać mandat, a nawet o tym nie wiesz!

Rozległość przepisów ruchu drogowego jest ogromna, dlatego na pewno żaden kierowca nie zna ich na pamięć. Pewnie nawet świeżo upieczony kierowca nie jest w nich bardzo obeznany. Istnieje kilka przepisów, które nie są tak oczywiste, a ich nie znajomość może poskutkować otrzymaniem mandatu. Poznajcie je, aby nie otrzymać w przyszłości takiego upomnienia!

Zdjęcie Za te wykroczenia możesz dostać mandat, a nawet o tym nie wiesz! #1

Dodatkowy wydatek

Nikt z nas nie odkłada pieniędzy na konto „mandatowe”, aby w razie jego otrzymania mieć fundusze na jego pokrycie. Zazwyczaj jest to dla nas dodatkowy wydatek. Jednak nieznajomość przepisów może nas kosztować nie tylko kilka złotych, ale nawet swoje lub cudze życie. Poznaj kilka zachowań, za które może grozić nam otrzymanie mandatu.

Światła do jazdy dziennej

Zazwyczaj jeździmy na światłach do jazdy dziennej, ponieważ wystarczają nam one podczas jazdy. Czasami podczas jazdy w piękny i słoneczny dzień w ogóle nie są nam one potrzebne, jednak przepisy nakazują włączenie świateł. Jednak gdy pada deszcz lub pojawia się mgła, wtedy należy zmienić światła na te mijania.

Dopiero w takim wypadku będziemy dobrze widoczni na drodze, ponieważ znajdują się one zarówno z przodu, jak i z tyłu auta. Jeśli nie zmienimy świateł, a złapie nas wtedy policja, to może nam grozić kara nawet do 200 zł.


Zdjęcie Za te wykroczenia możesz dostać mandat, a nawet o tym nie wiesz! #2

Fotelik samochodowy

Dzieci mają obowiązek być przewożone w foteliku. Część rodziców jednak nie umieszcza dzieci w foteliku albo robi to niedbale. Gdy montujemy fotelik dziecięcy z przodu, ale tyłem do jazdy, wtedy powinniśmy włączyć poduszkę powietrzną, jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy.

Dzięki temu w razie wypadku dziecko będzie miało zapewnioną dodatkową ochronę. Jeśli poduszka powietrzna będzie nieaktywna, a odkryje to policja, wtedy może nam grozić mandat w wysokości nawet 150 zł. Mandat w takiej wysokości można dostać też za złe zamocowanie fotelika dziecięcego w aucie.


Niska prędkość

Mandat najczęściej można dostać za przekroczenie dozwolonej prędkości. Zasada ta działa również w drugą stronę i karę pieniężną można otrzymać za zbyt niską prędkość, która zagraża bezpieczeństwo na drodze. Polskie prawo drogowe mówi, że nadmierne zwalnianie jest traktowane jako wykroczenie, za które można otrzymać nawet 200 zł mandatu.

Niepełnosprawni na drodze

Świeżo upieczony kierowca zapewne pamięta, że należy przepuścić osobę niepełnosprawną, która znajduje się na jezdni lub chce przejść przed drogę, nawet gdy nie ma na niej przejścia dla pieszych. Jednak z biegiem czasu takie rzeczy się zapomina, a takie niedopatrzenie może nas kosztować nawet 350 zł i 10 punktów karnych!

Naklejki

Na aucie nakleja się symbole państwa, w którym zarejestrowane jest auto. Jeśli jednak zapomnimy to zmienić i zostanie stara naklejka, możemy za takie przewinienie zapłacić 100 zł mandatu. Jeśli nakleimy natomiast na naszym samochodzie naklejkę, która będzie uznana za gorszącą, wtedy kara wzrasta nawet do 500 zł.