Rosnąca inflacja spowodowała, że władze postanowiły wprowadzić nowy podatek. Tym razem uderzy on we właścicieli psów. Co się zmieni od przyszłego roku?
Podatek od psa
Podatek od psa zgodnie z prawem:
“To danina wpłacana do budżetu gminy, o ile władze zdecydują się na jej wprowadzenie. Podatek od psa płaci się z tytułu posiadania czworonoga zarejestrowanego w urzędzie, co rok, według ustalonej stawki. Termin uiszczenia podatku wskazuje gmina.” - money.pl
Zwiększenie opłaty nałożonej na właścicieli psów to nowy pomysł rządu, który ma na celu walkę z inflacją. Od przyszłego roku gminy zgodnie z nowymi przepisami będą mogły zażądać od właścicieli czworonogów nawet 173,65 zł rocznie od każdego psa. Obecnie stawka wynosi 150,93 zł.
Osoby zwolnione z podatku
Istnieją pewne wyjątki, które zgodnie z prawem zwalniają właściciela od uiszczania opłaty za posiadanie psa. Podatku nie muszą płacić:
- Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności
- Osoby, które posiadają psa asystującego
- Osoby powyżej 65 roku życia prowadzące samodzielne gospodarstwo domowe
- Osoby, które zaadoptowały psa ze schroniska
Niektóre polskie miasta zadeklarowały, że nie będą pobierać tego rodzaju podatku. Decyzję taką podjęto m.in w:
- Poznaniu
- Warszawie
- Bydgoszczy
- Łodzi
- Rzeszowie
- Wrocławiu
- Katowicach
Część miast może również zdecydować o zmniejszeniu podatku od posiadania psa.
Właściciele czworonogów
Pomysł na wprowadzenie podatku od psów spotkał się z ogromną krytyką ze strony właścicieli zwierząt. Opiekunowie podkreślają, że władze nie powinny pobierać opłat za opiekę nad zwierzętami. Niestety rząd argumentuje swoją decyzję faktem rosnącej inflacji, a pobieranie pieniędzy od właścicieli spowoduje wzrost przychodów do gmin oraz próbę ograniczenia zwierząt.
Z danych wynika, że:
“52% Polaków posiada w zaciszu domowym pupila. Wśród mieszkańców wsi wskaźnik ten wynosi aż 70%, w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców jest to 39%. 42% posiadaczy zwierząt domowych deklaruje, że ma w domu psa, nieco mniej - bo 26% - posiada kota, 18% oba te zwierzęta jednocześnie, a 5% - inne zwierzę.” - mastervet.pl