Miesiące letnie przyniosły trochę wytchnienia od koronawirusa. Jednak wraz z nadejściem chłodniejszych dni i sezonu grypowego wirus z Wuchan znów uderzył w nas ze zdwojoną siłą. Szpitale ponownie się zapełniają, a pacjenci potrzebują opieki wykwalifikowanej służby medycznej. Rząd więc ponownie wprowadza obostrzenia, a niektóre z nich zaostrza.
Druga fala zachorowań
W związku z nowymi zachorowaniami na koronawirusa oraz zwiększoną liczą zgonów, państwo wprowadza dodatkowe obostrzenia, które dotycząc noszenia maseczek ochronnych. Od 28 listopada weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na pracowników obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscu pracy. Ma to jeszcze bardziej zmniejszyć możliwość zarażania się od innych osób, które mogą przechodzić tą chorobę bezobjawowo. Nowy nakaz ma obowiązywać aż 27 grudnia 2020 roku. Obowiązek ten obowiązuje również w obiektach handlowych, placach, drogach, parkingach czy bazarkach.
Na początku prośba
Do tej pory pracodawca mógł poprosić pracowników o to, aby nosili oni maseczki w miejscu pracy. Nie mógł on jednak tego na nich wymusić, ponieważ nie pozwalały na to przepisy, a pracownicy mogli odmówić wykonania takiego zadania. Wielu pracodawców skarżyło się, że pracownicy nie chcą nosić maseczek ochronnych w miejscu pracy. W związku z tym państwo postanowiło zaostrzyć przepisy w tym temacie i nałożyć na pracowników taki obowiązek. Pracodawca może jednak zwolnić z tego obowiązku pracowników, którzy nie mają styczności z klientami lub z osobami spoza firmy.
Teraz stosowny przepis
Obowiązek zasłaniania nosa i ust mają ci pracownicy, gdzie w jednym pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Nos i ust można zasłaniać maseczką ochronną, materiałem czy przyłbicą. Zasada ta dotyczy budynków użyteczności publicznej, budynków biurowych czy socjalnych. W każdym miejscy pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, to każdy ma obowiązek zastosować się do tego przepisu. Dotyczy to open space, a także stołówek oraz innych miejsc, gdzie może przebywać więcej pracowników.
Środki ochrony osobistej
Pracodawcy nadal są zobowiązani dostarczać pracownikom inne środki ochrony osobistej, takie jak płyny do dezynfekcji czy jednorazowe rękawiczki. Jeśli pracownik nie będzie w stanie sam zorganizować sobie maseczki ochronnej, wtedy zapewnić mu ją powinien pracodawca. To również w jego gestii leży zapewnienie minimum półtora metra odstępu między pracownikami, w miejscach, gdzie jest to możliwe.