Kiedy i czym inhalować małe dziecko?

Patrycja

Zdrowie

03.11.2020 20:19

Kiedy i czym inhalować małe dziecko?

Inhalacje różnego rodzaju to metoda leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych znana i stosowana z powodzeniem od wieków. Jeśli chodzi o inhalację małych dzieci, jest kilka pytań, na które warto odpowiedzieć. Na jaką inhalację się zdecydować? Kiedy inhalować dziecko? Jakie preparaty do inhalacji wybrać?

Zdjęcie Kiedy i czym inhalować małe dziecko? #1

Możliwość łatwego przeprowadzenia inhalacji w domu szczególnie doceniają rodzice, których pociechy łapią infekcje układu oddechowego kilka razy w roku. To właśnie u najmłodszych pacjentów ta metoda świetnie udrażnia, oczyszcza i nawilża nos oraz ułatwia oddychanie. Jednak, aby zadziałała, musi być wykonana prawidłowo.

Rodzaje inhalacji

Dwie najpopularniejsze metody inhalacji to ta przy użyciu pary wodnej i nebulizatora. Ze względu na wygodę stosowania, skuteczność, a także preparaty, które możemy zastosować, poleca się u małych dzieci wykonywać inhalacje przy użyciu nebulizatora. Popularne parówki wykonuje się najczęściej, stosując zioła i olejki eteryczne, które mogą uczulić dziecko. Dodatkowo wrzątek w pobliżu ruchliwego malucha to nigdy nie jest dobry pomysł.

Kiedy inhalować?

Wskazaniem do wykonania inhalacji mogą być nawet najmniejsze problemy z oddychaniem tak jak, chociażby zatkany nosek. Oczywiście inhalacje konkretnymi lekami mogą być wykonane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Inhalacji nie wykonujemy bezpośrednio po posiłku, aby nie sprowokować u dziecka wymiotów. Niektórych inhalacji nie powinno wykonywać się przed snem, ale o tym przeczytacie niżej. Bezpośrednio po inhalacji nie powinno się wychodzić z dzieciątkiem na dwór.

Czym inhalować?

Do wyboru mamy kilka preparatów, które kupimy bez recepty. Do tej grupy nie należą olejki eteryczne i napary z ziół, które sprawdzają się tylko w inhalacjach parowych! Dotarcie olejków eterycznych do pęcherzyków płucnych jest bardzo niebezpieczne dla maluszków i może zagrażać nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu!

Sól fizjologiczna

Możemy stosować do nawilżania i oczyszczania górnych dróg oddechowych. Wskazaniem do inhalacji samą solą fizjologiczną może być zatkany nos, katar, początki kaszlu, podrażnione gardło. Może być ona także bazą dla innych leków. Otwartą sól dobrze jest zużyć od razu, jednak dopuszczalne jest przechowywanie otwartej ampułki szczelnie owiniętej folią aluminiową, do 12 godzin w lodówce.

Zdjęcie Kiedy i czym inhalować małe dziecko? #2

Roztwór z kwasem hialuronowym

Stosuje się w suchym nosie i kaszlu w celu nawilżenia błon śluzowych, jak i mokrym, ponieważ wspomaga nawodnienie błon śluzowych i ruch rzęsek. Warto wiedzieć, że nie każdy inhalator poradzi sobie z takim roztworem, dlatego często trzeba go zmieszać z solą fizjologiczną. Nie nadaje się jednak, jako baza dla leków i nie może być stosowany równolegle z lekami, nie można go przechowywać po otwarciu.

Zdjęcie Kiedy i czym inhalować małe dziecko? #3

Roztwór hipertoniczny

Stosujemy w celu upłynnienia wydzieliny. Dodatkowo roztwór hipertoniczny działa delikatnie podsuszająco i obkurczająco, dlatego jest fajnym środkiem oczyszczającym i udrażniającym górne drogi oddechowe. Ten roztwór stosujemy rano i w południe, ewentualnie ostatni raz na 4 godziny przed snem. Nie używamy go, jeśli dziecko ma suchy i męczący kaszel. Roztwory hipertoniczne podobnie jak te zawierające kwas hialuronowy nie nadają się, jako baza dla leków.

Zdjęcie Kiedy i czym inhalować małe dziecko? #4

Solanki

Na początku warto zaznaczyć, ze solanki nie zastosujemy w każdym inhalatorze, musimy sprawdzić, czy jest to dopuszczone przez producenta urządzenia. Solanka pomoże przy katarze, zatkanym nosie i zatokach. Dziecko może odczuć wyraźną ulgę już po pierwszym zastosowaniu. Składniki solanki działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a także nawilżają błony śluzowe. U dzieci gotowy roztwór rozcieńczamy solą fizjologiczną 2: 1 (2 części soli na 1 część solanki).

Zdjęcie Kiedy i czym inhalować małe dziecko? #5

Roztwór z ektoiną

Używamy, kiedy chcemy nawilżyć błonę śluzową, a także ochronić ją przy kontakcie z alergenami i suchym powietrzem. Ektoina działa jak tarcza ochronna dzięki temu zapobiega występowaniu objawów reakcji alergicznych. Stosuje się ją także wspomagająco przeciwzapalnie, zmniejszając objawy zapalenia oskrzeli, a także rozrzedzająco, ułatwiając odkrztuszanie gęstej wydzieliny. Gotowy roztwór stosujemy maksymalnie dwa razy dziennie, unikając inhalacji bezpośrednio przed snem.

Zdjęcie Kiedy i czym inhalować małe dziecko? #6

Pamiętajcie także o podstawowych zasadach podczas wykonywania inhalacji:

  • Po każdym użyciu inhalator i wszystkie jego części należy dokładnie umyć
  • Nie powinno się wykonywać inhalacji u leżącego dziecka
  • Przy podawaniu leków warto stosować maskę bez dziur lub ustnik, by uniknąć uciekania leku
  • Należy uważać, by para nie leciała dziecku do oczu
  • Po każdej inhalacji należy oklepać dziecko
  • Po każdej inhalacji trzeba przemyć dziecku buzię, a po tych z zastosowaniem leków również umyć zęby i dokładnie przepłukać jamę ustną
  • Trzeba wstrząsnąć ampułką przed wlaniem do nebulizatora
  • Regularnie należy wymieniać filtr w urządzeniu, a także monitorować stan części